Росія переміщує українських дітей до "таборів перевиховання" в КНДР і Білорусі – правозахисниця

Рашевська в Сенаті США показала фото дітей, викрадених РФ, і розповіла, де їх утримують
Фото: Kateryna Rashevska / Facebook

Країна-агресор Росія незаконно переміщує українських дітей із тимчасово окупованих територій (ТОТ) до так званих таборів перевиховання. Про це 3 грудня повідомила експертка з міжнародного правосуддя та юридичного аналізу Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська під час слухань у Сенаті США, її виступ опублікували на офіційному сайті комітету.

"Моя організація задокументувала 165 таборів перевиховання, де українських дітей мілітаризують і русифікують. Ці табори існують на окупованих територіях, у Росії, Білорусі та Північній Кореї", – сказала Рашевська. 

Під час свого виступу правозахисниця показала фото дітей, зокрема 12-річного Михайла з окупованої частини Донецької області й 16-річну Лізу з окупованого Сімферополя. За її словами, цих дітей окупанти спрямували до табору Сонгдовон у Північній Кореї, за 9 тис. км від їхнього дому. 

"У цьому таборі дітей навчали знищувати японських військових і знайомили з корейськими ветеранами, які 1968 року напали на американський корабель "Пуебло", вбивши й поранивши дев'ятьох американських солдатів", – зазначила експертка. 

Вона наголосила, що РФ подає вивезення українських дітей, зокрема, як евакуацію. Водночас Рашевська звернула увагу, що міжнародне гуманітарне право чітко регулює евакуацію дітей із зони бойових дій, вимагає від країни-окупанта вжити всіх можливих заходів для возз'єднання сімей. Також РФ мала б подати список евакуйованих дітей до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Якщо йдеться про евакуацію, Росія має регулярно оцінювати підстави для утримання дітей і негайно повертати їх, щойно потреба в цьому зникне. Однак РФ не виконала жодного із цих зобов'язань, підкреслила Рашевська. 

Контекст:

За даними українського Національного інформаційного бюро з питань військовополонених, депортованих і зниклих безвісти, з початку повномасштабного вторгнення Росія депортувала або примусово перемістила понад 19 тис. неповнолітніх українців.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт нелегітимного президента РФ Володимира Путіна й російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової за незаконну депортацію українських дітей.

27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій депортацію українських дітей назвали геноцидом.

РФ викрала понад 20 тис. українських дітей, ще 1,5 млн можуть бути депортованими, розповів український омбудсмен Дмитро Лубінець у жовтні 2024 року. 

На засіданні Міжнародної коаліції за повернення українських дітей у Нью-Йорку Зеленський заявив, що станом на 23 вересня 2025 року Україна спромоглася повернути 1625 дітей, яких викрала Росія. Перша леді України Олена Зеленська повідомила: щоб повернути в Україну всіх викрадених країною-агресором Росією дітей, за нинішніх темпів повернення знадобиться 50 років

3 грудня Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію "Повернення українських дітей". Резолюцію підтримала 91 країна, 57 утрималися. Проти документа проголосувало 12 країн: РФ, Білорусь, Іран, Нікарагуа, Нігер, Куба, Еритрея, Малі, Буркіна-Фасо, Бурунді, Судан і КНДР.