Росія в Радбезі ООН поширювала пропаганду про "біолабораторії" в Україні. В організації відкинули ці заяви

ООН не має інформації про програми створення біологічної зброї в Україні, заявила заступниця генерального секретаря організації
Фото: ODA / Twitter
Постпред Росії в ООН Василь Небензя на засіданні Ради Безпеки ООН 18 березня висловив пропагандистські тези про розроблення на території України "біологічної зброї". Його цитує служба новин ООН.

Небензя стверджував, що РФ має "докази" про укладення між США та Україною угоди про проведення досліджень для створення біологічної зброї на території України, нібито датованої 2005 роком. США, за версією пропагандиста, виділили Україні на це $32 млн.

Українське представництво назвало заяви Небензі фейком.

"Ми засуджуємо зловживання Росією РБ ООН у спробі відбілити російську війну проти України через просування абсурдних фейків про біологічну зброю. Це неповага до РБ ООН та її членів", – заявили дипломати.

Заступниця генерального секретаря ООН – висока представниця з питань роззброєння Ізумі Накаміцу наголосила під час засідання, що документи, подані РФ, стосуються тверджень про "біологічну зброю". Її заяву опублікувала пресслужба управління ООН із роззброєння.

"Організації Об'єднаних Націй нічого не відомо про такі програми біологічної зброї [в Україні]", – сказала вона і нагадала, що й Україна, і Росія є державами – учасниками Конвенції про біологічну зброю, яка фактично забороняє розроблення, виробництво, придбання, передавання, накопичення та застосування біологічної і токсинної зброї.

Проте саме Росія тривалий час підтримувала програму біологічної зброї, заявила постійна представниця США Лінда Томас-Грінфілд, її цитує сайт представництва. Грінфілд озвучила позицію Албанії, Франції, Ірландії, Норвегії, Великобританії та США, повідомляють на сайті норвезького представництва.

"Україна не має програми зі створення біологічної зброї. Немає жодних українських лабораторій із виробництва біологічної зброї – ні поряд із російським кордоном, ні деінде. Є лише заклади охорони здоров'я, які з гордістю – і я кажу "з гордістю" – підтримують та визнають уряд США, Всесвітня організація охорони здоров'я, інші уряди та міжнародні інституції. Насправді саме Росія тривалий час підтримувала програму біологічної зброї з порушенням міжнародного права. Саме Росія має добре задокументовану історію застосування хімічної зброї. Саме Росія є тут агресором", – підкреслила вона і нагадала про отруєння "Новачком" російського опозиціонера Олексія Навального, колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії.

Відповідальні за ці злочини – російські силовики, уточнила дипломатка.

"Саме Росія й далі підтримує режим [Башара] Асада в Сирії та захищає його від відповідальності, коли ООН та ОЗХЗ підтвердили, що Асад застосовував хімічну зброю протягом останніх кількох років", – додала вона.

США вважають, що Росія, скликаючи засідання Ради Безпеки ООН щодо питання "біолабораторій", робить спробу провести операцію "під чужим прапором".

"Росія неодноразово звинувачувала інші країни в тих самих порушеннях, які вона планує вчинити. Ми, як і раніше, вважаємо за можливе, що Росія може планувати використання хімічних або біологічних агентів проти українського народу. Ми не збираємося прикрашати російську дезінформацію або теорії змови. Але ми й далі будемо бити на сполох і говорити всьому світу про те, куди, на нашу думку, прямує Росія. І ми нагадаємо світові, що Росія неодноразово – неодноразово – брехала цій Раді протягом останніх тижнів", – резюмувала американська дипломатка.


Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

Сьогодні 24-й день війни Росії проти України. За цей час окупантам удалося зайняти кілька населених пунктів у Херсонській (включно з обласним центром), Запорізькій, Сумській, Харківській та Київській областях.

За оцінкою Пентагону, російські війська, як і раніше, не досягли відчутного прогресу на більшості території України, хоча мають суттєву перевагу в кількості особового складу й техніки. У міноборони Великобританії теж вважають, що російські війська "значною мірою застопорилися на всіх фронтах" і далі зазнають великих утрат.

6 березня російські ЗМІ почали поширювати пропагандистські меседжі про нібито наявність в Україні військово-біологічної програми. Зокрема, офіційний представник міноборони Росії Ігор Конашенков заявив, що нібито в українських біолабораторіях, розташованих неподалік РФ, "розробляли компоненти біологічної зброї". 9 березня Конашенков сказав, що "українські націоналісти" завезли до Золочева Харківської області приблизно 80 тонн аміаку. Він заявив про "підготовку українськими націоналістами провокації з використанням отруйних речовин". Жодних підтверджень він не надав.

Після заяв офіційних осіб РФ представниця Білого дому Джен Псакі припустила, що РФ може застосувати в Україні хімічну або біологічну зброю чи використати її в операції "під чужим прапором" (тобто влаштувати провокацію і звинуватити в цьому Україну).

10 березня Служба безпеки України попередила, що російські війська можуть готувати диверсії на складах аміаку в Харківській області з метою дискредитації ЗСУ. "Держава-терорист продукує фейки, щоб виправдати свої звірства та звинуватити в них Україну", – наголосили у відомстві. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не розробляє жодної зброї масового ураження, і звинуватив Росію в імовірній підготовці хімічної атаки на Україну.

Президент США Джо Байден заявив, що Росія заплатить "сувору ціну", якщо застосує хімічну зброю в Україні.