Російські окупанти зазнають значного опромінення в зоні ЧАЕС – НАН України

Окупанти пройшли територією зони відчуження на важкій техніці, піднявши шар забрудненого ґрунту й пилу, спровокували погіршення радіаційної ситуації і самі ж тепер опромінюються, пояснили в центрі
Фото: Енергоатом / Telegram
Російські окупаційні війська, які ввійшли в зону ЧАЕС, зазнають впливу радіації. Про це Державний науково-технічний центр із ядерної та радіаційної безпеки (держпідприємство у структурі Національної академії наук) поінформував 1 березня у Facebook.

Науковці пояснили, що територія зони відчуження є площинним джерелом, на якому нерівномірно розподілено велику кількість радіоактивних речовин – у донних відкладеннях, ґрунті, поверхневому забрудненні будинків, конструкцій містяться тисячі кюрі радіонуклідів.

"Протягом трьох десятиліть найкращі фахівці країни вибудовували та експлуатували надійну систему правил та процедур для утримання радіонуклідів у межах території зони відчуження та контролю за їх міграцією, і те, що відбувається зараз, є варварським її нищенням. Абсурдності ситуації додає те, що "прибульці", схоже, не усвідомлюють, що самі є тією критичною групою, яка опромінюється найбільше", – ідеться в релізі.

Російські війська пройшли забороненими для пересування маршрутами на території зони ЧАЕС на важкій техніці, підняли шар забрудненого ґрунту та пилу і спровокували погіршення радіаційної ситуації в зоні відчуження, підкреслили у центрі. Цю зміну фіксувала і передавала автоматизована система радіаційного контролю до того, як було перебито інтернет-кабель, уточнили науковці.

Сумарної активності у зоні відчуження змінено не було, а радіаційні наслідки залишилися в межах її території, за винятком радіоактивного забруднення, винесеного на військовій техніці, зазначають науковці.

"Знаходячись у зоні відчуження зараз та вочевидь не володіючи навичками із забезпечення особистої безпеки при роботі на радіоактивно забрудненій території, загарбники зазнають значного зовнішнього та внутрішнього опромінення, яке, без сумніву, матиме стохастичний прояв у формі онкозахворювань. Невігластво та нерозуміння небезпек, нехтування правилами, угодами та конвенціями часто призводять до прикрого самогубства", – резюмували автори релізу.

Також у центрі роз'яснили, що об'єкти на ЧАЕС, де зберігають відпрацьоване ядерне паливо і радіоактивні відходи, захищено від низки загроз.

"Нове сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) відповідає вимогам міцності щодо збереження цілісності при падінні літака та повітряної ударної хвилі, також витримує смерчі та удари жорстких об’єктів, які рухаються зі смерчем, що аналогічні ударам снарядів до 200 мм. Важливо, що СВЯП-2 сконструйовано таким чином, що температурний вплив зовнішніх пожеж на нього неможливий. Навіть у найважчому випадку, якщо захисні бар’єри буде пробито, радіаційні наслідки такої аварії не будуть поширені за межі зони відчуження.Також, згідно із проєктом, у випадку руйнування збірок із виходом палива ні на СВЯП-1, ні на СВЯП-2 неможливе перевищення допустимого коефіцієнту розмноження нейтронів, тобто виникнення ланцюгової реакції", – повідомили у центрі.

Контекст:

Уранці 24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові кварталидитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".

За даними Міноборони станом на 1 березня, загальні втрати російських окупантів становили 5,7 тис. осіб. Водночас у міністерстві оборони РФ приховували втрати серед особового складу та визнали їх лише на четвертий день війни, не уточнюючи кількості. Жертвами російської агресії стало 352 мирні жителі, зокрема 16 дітей, поранення дістало 2040 людей.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.

Першого дня вторгнення окупанти захопили ЧАЕС і взяли в заручники персонал. "Після жорстокого бою наш контроль над чорнобильським майданчиком утрачено. Стан об'єктів колишньої ЧАЕС, конфайнменту та сховища ядерних відходів невідомий", – сказав радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

За даними МВС, окупаційні війська вторглися у зону ЧАЕС із боку Білорусі. Президент України Володимир Зеленський заявив, що під час оборони українські військовослужбовці "віддавали життя, щоб трагедія 86-го року не повторилася".

25 лютого у зоні відчуження ЧАЕС зафіксували перевищення контрольних рівнів потужності дози гамма-випромінювання, повідомила пресслужба Держінспекції ядерного регулювання України. "Такі коливання показників датчиків АСКРО фахівці екоцентру пов'язують із порушенням верхнього шару ґрунту внаслідок руху великої кількості важкої військової техніки через зону відчуження та підняттям у повітря забрудненого радіоактивного пилу", – зазначили у відомстві. В інспекції наголосили, що стан ядерних установок та інших об'єктів ЧАЕС залишається без змін.

Україна поінформувала МАГАТЕ про захоплення ЧАЕС окупантами, попросила агенцію накласти санкції на атомні технології РФ та провести міжнародний аудит ядерних запасів, повідомило 26 лютого агентство "Інтерфакс-Україна".