Російський пілот, якого збили ЗСУ, розповів про зарплати та завдання найманців в Україні: Приватна авіакомпанія, жодних документів

Російський пілот почав бомбити Україну 14 червня, а вже 17 червня його збили і він потрапив у полон
Скріншот: Служба безпеки України / Telegram
Льотчик російського штурмовика Су-25 майор Андрій Федорчуков, якого захопили у полон військові 72-ї бригади, не визнає себе вагнерівцем і розповідає, що завдання від російської армії йому весь час ставили "різні люди". Відео допиту 21 червня пресслужба СБУ опублікувала у Telegram.

Федорчуков називає формування, у складі якого воював в Україні, "приватною авіакомпанією" та стверджує, що безпосереднього командира у нього не було. Завдання перед вильотом, за його словами, він отримував "через міноборони [РФ], через військових".

Люди, які ставили завдання, весь час змінювалися, пілот їх нібито не запам'ятовував – приходив, записував у зошит координати і час завдання удару, після чого летів бомбити Україну.

"Військові кажуть час і координати... виділяють якийсь літак, кажуть – "ваш літак на зміну", і все", – переконує полонений співробітників СБУ.

Російський пілот не підтвердив, але й не спростував роботу на приватну військову компанію "Вагнер".

"Я не знаю назви, жодних документів... У нас немає командира", – заявив він, додавши, що аеропорт базування "приватної компанії" – Міллерово [Ростовської області РФ].

Основною метою свого перебування в Україні полонений окупант називає "завдання… з надання допомоги республікам Донбасу", а бойові вильоти – "приватними завданнячками".

За словами Федорчукова, він здійснював по одному-два бойові вильоти на день. За його словами, планували по три вильоти на день, "але жодного разу не вийшло". Перший його виліт відбувся 14 червня, а вже 17 червня літак Су-25, яким він керував, збили. Пілот зізнався, що крім нього, на російських винищувачах вартістю понад $10 млн літають також інші найманці, а не кадрові льотчики з Росії.

Полонений розповів, що найманці отримують за роботу ставку від 200 тис. руб. на місяць та додаткові бонуси. За його словами, у "приватній компанії", де він "працював", було три пілоти.

Із російської армії Федорчуков, за його словами, пішов у запас 2015-го з посади заступника командира ескадрильї. Проживає окупант у Владивостоці, де в нього залишилися дружина та троє дітей.

"Тепер він розповідає, як скидав бомби на Україну. При цьому намагається виправдовуватися і каже, що йшлося лише про "завдання ударів по опорних пунктах, скупченнях техніки і живої сили супротивника". Однак, коли побачив на відео результати ударів Росії по мирних населених пунктах, самовпевненість окупанта кудись зникла і він "раптово" усвідомив, що це "неправильна, непотрібна війна", – прокоментували допит Федорчукова у СБУ.

18 червня 72 ОМБр імені Чорних Запорожців повідомила, що з переносного зенітного комплексу "Ігла" збили російський літак Су-25. Пілот катапультувався і потрапив у полон. За даними українського журналіста Юрія Бутусова, під час допиту виявилося, що він працює найманцем у ПВК "Вагнер".

Контекст:

7 березня Генеральний штаб Збройних сил України писав, що вагнерівців Росія планує залучити до штурму Києва разом із підрозділами Росгвардії і кадировцями.

8 березня Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило про ліквідацію групи вагнерівців, серед особистих речей яких були жетони з написами арабською, англійською та французькою мовами, а також сирійські номери телефонів.

31 травня в СБУ повідомили, що ЗСУ знищили на Донбасі великий підрозділ найманців приватної військової компанії "Ліга" (колишня ПВК "Вагнер").

За даними Генштабу ЗСУ, з 24 лютого до 21 червня російські окупанти втратили в Україні 216 літаків і 181 вертоліт.