Російський ветеран війни в Афганістані: Я з Україною воювати не буду ніколи. Це вище від моїх сил

Гуляєв: Крим – невід'ємна частина України, яку було анексовано. Я іншого не можу сказати
Фото: Сергей Гуляев / Facebook
Російський ветеран війни в Афганістані Сергій Гуляєв 7 травня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера", яка виходить на каналі "Україна" і на YouTube-каналі Shuster online, розповів, що послідовно виступає проти російської агресії в Україні.

"1 березня 2014 року з багатьма москвичами я вийшов на Манежну площу на несанкціонований мітинг, коли [Рада Федерації] Росії ухвалила рішення про введення військ в Україну", – зазначив він.

Гуляєв і його товариш по службі Микола Прокудін підписали маніфест руху ветеранів, у якому виступили проти ескалації та війни. Документ Гуляєв оприлюднив у Facebook 14 квітня, коли ще РФ продовжувала стягувати війська до кордону з Україною і в окупований Крим.

"Нам уже не відмитися від ганьби цієї братовбивчої бійні, що триває із 2014 року, але політичне керівництво Росії, схоже, вирішило піти далі й готове остаточно розсварити слов'янські народи з єдиною багатовіковою історією, кровними, родинними і дружніми зв'язками на догоду амбіціям "вождя", який прокрався і зганьбив себе на весь світ, – почати повномасштабну війну з найближчим сусідом і донедавна другом нашої країни. У цій війні для Росії немає жодного резону, немає жодних геополітичних зисків, немає причин для розв'язання бойових дій і не буде перемоги", – заявили ветерани.

Вони розкритикували дії "бункерного в'язня" (в останні роки деякі експерти висловлюють думку, що президент РФ Володимир Путін зачинився в так званому бункері).

"Ми реально брали участь у бойових діях – в Афганістані, інших гарячих точках, і не з чуток знаємо, що таке війна. Це кров, гній, бруд, сльози, біль і трагедії, рани і похоронки, зруйновані долі та мрії. [...] Воювати за гроші, обслуговуючи нафтові інтереси Пригожина в Сирії, у ЦАР, служити "гарматним м'ясом" в Україні, прикриваючи провали політики і піднімаючи рейтинг вождя, – це не помилка, це страшніше! Це маячня, дурість і злочин проти своєї країни. Ми звертаємося до парламентів країни і регіонів, до всіх ветеранів, до своїх однополчан, соратників і товаришів по службі, до всіх людей доброї волі Росії, до сімей призовників, громадських і релігійних організацій, до солдатських матерів із закликом: не допустити війни з Україною. Ми маємо врятувати тисячі життів своїх дітей, братів і батьків, ми зобов'язані дати Україні можливість жити так, як вона того хоче", – заявили ветерани.

В ефірі програми Шустера Гуляєв розповів, що маніфест продиктовано зокрема його особистими переживаннями.

"Син мого афганського друга Петра Янчицького Андрій Гаврилюк загинув, захищаючи [донецький] аеропорт, він був "кіборгом". Після початку війни в Україні ми зібралися в Могильові і Петя Янчицький... Я просто не впізнав його: від людини залишилася оболонка. Мені сказали: "Син його загинув, єдиний син, він був "кіборгом". Ми проговорили всю ніч, мене до сліз зворушила ця історія. Я описав нашу розмову у книжці "Війна чужих" дослівно практично. Після цього... Я з Україною воювати не буду ніколи. Це вище від моїх сил і уявлень. Я не знаю, що може статися. Які там "бандерівці", чи рогаті чорти, чи ще хто там може вилізти з якихось шахт, але мене ніхто не змусить і моїх бойових товаришів", – заявив він.

Гуляєв розповів, що маніфест здобув велику підтримку.

"Не всі готові підписатися, тому що хтось на посадах, десь працюють. Але важливо, що з усієї країни мені телефонували люди – і знайомі, і незнайомі – і говорили: "Молодці, нарешті хоч хтось", – додав він.

Після реплік гостей у студії російський ветеран підкреслив, що на Донбасі триває російсько-українська війна.

"Крим – невід'ємна частина України, яку було анексовано. Я іншого не можу сказати", – додав Гуляєв.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів. Цього року загинуло понад 30 українських військових.

РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов говорив 14 квітня, що РФ стягнула до кордону з Україною не менше ніж 89 тис. військових. Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель заявляв 19 квітня, що біля українських кордонів сконцентровано приблизно 100 тис. російських військових. Прессекретар Пентагону Джон Кірбі, не називаючи точної чисельності російських сил, зазначав, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили із 2014 року".

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершаться протягом 14 днів. 22 квітня він заявив, що поставлених цілей досягнуто і що із 23 квітня війська розпочинають повернення в пункти постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка й озброєння 41-ї загальновійськової армії, які буде залучено до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.

Росія частково вивела військових з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко 28 квітня.