Шейх Саід Ісмагілов: Місцеві еліти торгувалися з Києвом, щоб після перемоги Майдану Донбас залишили їм у володіння, а згодом процес вийшов з-під контролю
Весь державний апарат Донбасу у 2014 році був під повним контролем місцевої еліти, яка після перемоги Революції гідності намагалася торгуватися з новою владою в Україні за майбутнє регіону, таку думку в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" висловив муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" шейх Саід Ісмагілов.
Муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" шейх Саід Ісмагілов в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" висловив думку, що у 2014 році державна влада не боролася за Донбас.
"Абсолютно не вважаю Донецьк і Луганськ більше сепаратистськими, ніж, наприклад, Одесу чи Харків. Як людина, що народилася й жила на Донбасі, абсолютно переконаний: влада за регіон не боролася. У тому ж Харкові у 2014-му обладміністрацію швидко відбили і припинили сепаратизм. В Одесі події розгорталися трагічніше, але держоргани теж реагували. А за Донецьк і Луганськ не боролися. Наприклад, навесні 2014-го, у день останнього, фінального, захоплення Донецької обладміністрації (вона ж постійно з рук у руки переходила) я з маленьким сином був біля будівлі на дитячому ігровому майданчику. Навколо обладміністрації стояли співробітники якогось українського силового відомства зі щитами, кийками, у шоломах і нібито охороняли обладміністрацію", – розповів Ісмагілов.
За словами муфтія, він повернувся додому за 15 хвилин і дізнався, що будівлю захоплено. Ісмагілов вважає, що українські правоохоронні органи в Донецьку "буквально розступилися і дали проросійським силам узяти обладміністрацію".
"У нас, донеччан, глибока переконаність: місцеві так звані еліти з Партії регіонів через розкачування проросійського сепаратизму торгувалися з новою київською владою. Тим більше, що абсолютно весь державний апарат Донбасу був під повним контролем місцевої еліти, насамперед їм підпорядковувалися міліція, суди, прокуратура. Я абсолютно переконаний, якби у 2014-му політична й бізнес-верхівка Партії регіонів захотіла припинити проросійський сепаратизм – упоралася б за 15 хвилин. Буквально. Але олігарх №1 [Рінат] Ахметов максимум, на що був готовий, – це погудіти на знак протесту", – додав муфтій.
Він уважає, що незабаром процес просто вийшов із-під контролю: "Моя думка: спочатку місцеві еліти торгувалися з Києвом, щоб після перемоги Майдану Донбас залишили їм у володіння, а згодом процес вийшов з-під контролю: уже зайшли банди [бойовика Ігоря] Гіркіна, плюс було багато груп за інтересами, які розгойдували Донбас ізсередини".
Шейх Саід Ісмагілов: В Україні мусульмани – повноцінні громадяни, а не як у Росії – люди другого сорту. Читайте повний текст інтерв'ю
Будівлю Донецької облдержадміністрації захопили проросійські активісти 6 квітня 2014 року.
Тоді Ахметов закликав донеччан щодня проводити попереджувальні акції: о 12.00 тиснути на автомобільний гудок. На знак протесту гудок вмикали і підприємства, що належать бізнесмену.
Незабаром на сході України почався збройний конфлікт. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.