Сіярто викликав посла України і заявив, що українські лідери "ображають" Угорщину

Сіярто про позицію Угорщини щодо вторгнення РФ в Україну: Це не наша війна
Фото: Szijjártó Péter / Facebook
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто викликав амбасадорку України Любов Непоп і заявив про "образливі" слова на адресу Угорщини з боку українських політиків. Про це йдеться в його повідомленні, опублікованому у Facebook 6 квітня.

Сіярто нагадав, що Угорщина засудила військову агресію РФ проти України й підтримує суверенітет України, а також приймає українців, які були змушені залишити свої будинки після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

"Водночас, звісно, безпека Угорщини та угорського народу має для нас першорядне значення. Це не наша війна, тому ми залишимося осторонь", – написав глава МЗС Угорщини й повторив: його країна не надаватиме Україні зброю і не підтримає введення санкцій на енергетичний сектор РФ.

Він додав, що на виборах 3 квітня народ Угорщини "з усіх цих питань висловив чітку думку".

"Ми розуміємо, що українці мали б інший інтерес, і ми не збираємося з ними сперечатися: у них на першому місці інтереси українців, а в нас на першому місці інтереси угорського народу. Проте ми не можемо залишити без уваги одну річ: ніхто не може дозволити собі кваліфікувати демократичне рішення угорського народу! Заяви про встановлення тоталітарних режимів, співучасть у війні та жаль до волі угорського народу неприйнятні! Українським лідерам час припинити ображати Угорщину і взяти до уваги волю угорського народу. Для того щоб зробити це зрозумілим, сьогодні вранці ми запросили амбасадорку України в Будапешті", – резюмував Сіярто.

Глава МЗС Угорщини не уточнив, висловлювання якого з лідерів України викликало в нього невдоволення, але 5 квітня вийшло інтерв'ю президента України Володимира Зеленського, у якому той говорив, що намагався порозумітися із прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, пропонував зустрічі, але той не погодився.

"Я сам йому дзвонив, запрошував його на зустріч, пропонував зустріч у нього. Він боявся, це було ще до виборів, він боявся, я впевнений у цьому. Він може образитися знову і сказати: "Я нікого, нічого не боюся". Так можна до втрати пульсу говорити, але всі все розуміють. Він боїться впливу РФ на його державу. Цей вплив є, інша справа, подобається це йому чи ні. Але народ у Будапешті виходив на площі, десятки тисяч людей. Мені зрозуміло, як вони ставляться до українців, упевнений позитивно. Тому якось ми повинні жити, і будемо жити", – сказав президент України. Він зазначив, що союзника в офіційному Будапешті Україна не мала.

Про встановлення тоталітарних режимів Зеленський не говорив.

Контекст:

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого Угорщина зробила кілька заяв, які розкритикувала українська влада.

8 березня Орбан сказав, що, хоча Угорщина засуджує збройну агресію Росії, вона не підтримує обмежень на імпорт російських енергоносіїв, оскільки це стане "непропорційно великим тягарем" для Угорщини. За його твердженнями, угорська економіка "просто не може функціонувати" без російських нафти та газу.

21 березня Сіярто сказав, що Угорщина не підтримає ані відмови від російських енергоносіїв, ані введення безпольотної зони над Україною, ані відправлення туди миротворчої місії. Він підкреслив, що Угорщина "хоче залишатися осторонь цієї війни", не збирається постачати Україні зброю і не хоче, щоб країну використовували для її транзиту.

Наприкінці березня після критики Орбана з боку президента Зеленського Сіярто повторив: "Угорщина не дозволить постачання зброї Україні своєю територією, а також не відмовиться від російських нафти та газу".

Після перемоги на парламентських виборах, що відбулися 3 квітня, Орбан висловив особливу подяку угорцям Закарпаття, а також заявив, що "такої кількості противників" у його партії ніколи не було, назвавши серед противників Зеленського. У МЗС України відповіли, що Орбан не має підстав так стверджувати, і висловили сподівання, що новий мандат дасть угорському уряду змогу серед інших першочергових завдань "зосередитися на протидії агресивній політиці президента РФ".