Сім вильотів, 16 вертольотів. Буданов розкрив подробиці місій із постачання захисників Маріуполя

Інформації про загиблих та поранених, а також дат місій Буданов не навів
Фото: Головне управління розвідки Міністерства оборони України / Facebook
Українські вертольоти Мі-8, долаючи щільну оборону російської ППО та авіації, літали в оточений Маріуполь, щоб поповнити запаси його захисникам. Про це глава ГУР Міноборони Кирило Буданов розповів в інтерв'ю The War Zone 25 травня.

Вертольотами захисникам Маріуполя доправляли зброю, боєприпаси, медикаменти та харчування. Також до міста прибуло підкріплення із 72 бійців полку "Азов".

За словами Буданова, екіпажі українських вертольотів зазвичай літали по два борти, один раз вилетіло чотири. Усього було сім вильотів.

Загалом із 16 залучених вертольотів два збили російські війська. Також окупанти знищили вертоліт, який вилетів на допомогу одному зі збитих бортів.

Буданов зазначив, що спецоперацію з доправлення припасів спланувала і провела військова розвідка Міноборони України. Усім місіям вдалося доправити вантаж, але під час п'ятого та сьомого вильотів гелікоптери збили.

Даних про загиблих чи постраждалих, а також дат місій він не навів.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

31 березня російськомовна філія китайського телеканала CGTN показала кадри з українським Мі-8, який збили під Маріуполем, їх поширили у соцмережах. Повідомляли, що на борту було 17 людей, із них вижило двоє. Невідомо, чи це був один із вертольотів, які брали участь у поповненні запасів, але OSINT-акаунт Ukraine Weapons Tracker зазначав, що на деяких тілах видно сліди надання медичної допомоги, що може означати, що вертоліт збили на зворотному шляху з Маріуполя.

Українські військові "неодноразово доставляли до Маріуполя боєприпаси, засоби зв'язку та медикаменти", повідомив 11 травня заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов. Його слова опублікувала пресслужба Генштабу.

"Такі поставки були можливі до того часу, поки не було поширено інформацію про надання допомоги. Унаслідок цього противником вжито заходів щодо посилення системи ППО, що ускладнило проведення нами таких дій і призвело до втрати особового складу та вертольотів, які здійснювали евакуацію поранених", – сказав він.

20 травня президент України Володимир Зеленський згадав про хоробрість екіпажів цих вертольотів. "Загинула дуже велика кількість наших льотчиків, на жаль. Абсолютно героїчні люди, які знали, що складно, що майже неможливо долетіти до "Азовсталі" і привезти їм ліки, їжу, воду, забрати тіла, поранених", сказав він.

Контекст:

Завод "Азовсталь" був останнім об'єктом у Маріуполі Донецької області, який утримували українські військові. Там були бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники і поліцейські. У бомбосховищах заводу також станом на початок травня були сотні цивільних.

Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених. Їх перевезли до Новоазовська та Оленівки, які розташовані на території, підконтрольній бойовикам "ДНР". У Генштабі ЗСУ та Міноборони України повідомили, що евакуйованих захисників Маріуполя планують обміняти.

У ніч на 17 травня президент України Володимир Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя.

17–18 травня російські та західні ЗМІ повідомляли, що "Азовсталь" покинула ще частина військовослужбовців. Українська влада офіційно цього не коментувала. Удень 20 травня на "Азовсталі" залишалися військовослужбовці, зокрема командування гарнізону. У Міноборони України заявили, що не називатимуть їхньої кількості до завершення операції.

17 травня депутат Держдуми РФ від фракції "Справедливая Россия – За правду" Анатолій Вассерман запропонував заборонити обмін українських військових із полку "Азов" на російських військовополонених. У відповідь спікер Держдуми РФ В'ячеслав Володін доручив комітету з оборони та безпеки підготувати "відповідне протокольне доручення". Він назвав українських захисників "воєнними злочинцями" і заявив про необхідність "робити все для того, щоб вони постали перед судом". У Міноборони України наголосили, що заява розрахована на внутрішню пропаганду у РФ.

За інформацією британської розвідки станом на ранок 20 травня, завод "Азовсталь" покинуло до 1700 українських військових. Зеленський в інтерв'ю, яке вийшло 20 травня, висловив очікування, що вивезення військовослужбовців завершиться найближчим часом, "навіть не днями, а часом". Міноборони РФ того самого дня увечері заявило про завершення виведення українських військових із заводу. Українська влада поки не підтверджувала цього.

У міжнародній правозахисній організації Amnesty International 18 травня попередили, що серйозно занепокоєні долею захисників "Азовсталі".

Зеленський очікує, що Україні вдасться обміняти та повернути додому своїх військовослужбовців і правоохоронців, які були на заводі "Азовсталь" у Маріуполі.