Слідча група щодо воєнних злочинів в Україні домовилася розслідувати геноцид з боку РФ
Генпрокурор Андрій Костін подякував учасникам групи за підтримку України в її зусиллях притягнути Росію до всеосяжної відповідальності за скоєне.
"Міжнародна співпраця в розслідуванні та судовому переслідуванні геноциду виходить на новий рівень. Об’єднуємо зусилля з партнерами для розслідування цього "злочину злочинів". Угода сприятиме обміну доказами та інформацією, а роботу JIT посилять міжнародні експерти", – сказав Костін.
Він зазначив, що з перших днів повномасштабного вторгнення стало очевидним, що масовість і системність воєнних злочинів, скоєних на тимчасово окупованих територіях України, мають ознаки кампанії переслідування українців як національної групи.
"Наразі в наших розслідуваннях перевіряємо два основні аспекти: чи мають окремі воєнні злочини ознаки геноциду та чи свідчать виявлені паттерни про сплановану політику геноциду", – розповів генпрокурор.
В ОГПУ додали, що під час дводенної координаційної зустрічі у Вільнюсі учасники групи обговорювали перебіг розслідувань, їхні напрями і консультувалися щодо важливих рішень у діяльності JIT, а також говорили про можливість приєднання JIT до Європолу.
Про те, що JIT братиме участь у роботі міжнародного центру з розслідування злочину агресії РФ проти України в Гаазі, 2 лютого повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. JIT також розслідувала катастрофу рейсу МН17.
Контекст:
Вторгнення Росії в Україну і пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах: у Міжнародному суді ООН, Міжнародному кримінальному суді та Європейському суді з прав людини. Міжнародний кримінальний суд займається воєнними злочинами, злочинами проти людяності та геноциду.
Прокурор МКС особисто ініціював розслідування про вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити цього, оскільки не є державою – учасником Римського статуту МКС, і 3 березня 2022 року повідомив про початок розслідування. У зв'язку із вторгненням Росії в Україну у МКС звернулося понад 40 країн.
Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші такі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.
В основу майбутнього спецтрибуналу Україна запропонувала покласти п'ять параметрів і зокрема визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.