Сьогодні в Києві відбудеться саміт Україна – ЄС
Його буде присвячено "обговоренню питань перемоги" України, розповіла в ефірі телемарафону віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина 2 лютого. Відео інтерв'ю опубліковано на YouTube-каналі "Подробиці".
"Буде обговорюватися "формула миру", буде обговорюватися питання саміту миру, буде обговорюватися питання посилення санкційного тиску [на РФ] і, безумовно, політичні реформи в рамках виконання семи рекомендацій Єврокомісії", – сказала вона.
2 лютого до столиці України приїхала делегація Єврокомісії на чолі з фон дер Ляєн. Глава ЄК передала президентові України звіт Єврокомісії щодо нормативно-правового зближення України та ЄС. Президент України Володимир Зеленський заявив, що український уряд розпочинає роботу над документом.
Також президент висловив подяку фон дер Ляєн, "її колегам і друзям України в ЄС" за відчутну підтримку на шляху "інтеграції та в захисті… [Української] держави та людей".
"Це військова, фінансова, енергетична і соціальна підтримка. І це зміни, якими ми забезпечуємо більшу взаємодію між нашими інститутами – України та ЄС", – сказав він.
Також 2 лютого відбулося спільне засідання уряду України та Єврокомісії. Україна і Євросоюз уже "ментально разом" і більше не є "окремими суб'єктами європейського життя", сказав президент під час виступу.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна до кінця року хоче бути готовою до переговорів, а до кінця 2024-го – до членства у ЄС.
Контекст:
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія та Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу у Євросоюз.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата.
Україна зробила всі кроки, необхідні для виконання семи рекомендацій Європейської комісії для початку переговорів щодо євроінтеграції, і розраховує, що оцінювати виконання цих рекомендацій розпочнуть у березні, заявила 27 грудня Стефанішина.
Глава представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив в інтерв'ю, опублікованому 2 січня 2023 року, що Євросоюз ще не готовий до ухвалення рішення про початок переговорів щодо членства України в альянсі.
Водночас у Єврокомісії вказали на "надзвичайно великий" прогрес України щодо виконання рекомендацій ЄС для її євроінтеграції, зазначили в Офісі президента.