Спецпредставник Китаю під час зустрічей у Європі пропонував залишити Росії окуповані території України – WSJ
Про це 26 травня написала The Wall Street Journal із посиланням на західних посадовців, ознайомлених із переговорами.
Лі Хуей у травні відвідав Київ, Варшаву, Берлін, Париж і Брюссель, маючи прохолодний прийом у Європі, наголошує ЗМІ.
Зазначають, що китайський представник, якого відрядили для просування "мирного плану" Пекіна для України, "передав чітке послання: союзники США в Європі мають відстоювати свою автономію й вимагати негайного припинення вогню, залишивши Росії ті частини її меншого сусіда, які вона зараз займає".
За словами європейських посадовців, Лі Хуей запропонував Європі "розглядати Китай як економічну альтернативу США" і наголосив на необхідності діяти швидко, щоб завершити війну в Україні й не допустити її поширення.
У ЄС зазначили, що не підтримують заморожування конфлікту і, як і раніше, вважають головною умовою його врегулювання виведення російських військ із території України, а також повідомили посланцю КНР, що "неможливо відокремити Європу від Америки й що Європа не відмовиться від підтримки України".
26 травня Лі Хуей приїхав у МЗС РФ, у зовнішньополітичному відомстві він пробув приблизно півтори години, повідомило російське пропагандистське агентство "РИА Новости" в Telegram.
Напередодні, 25 травня, зустріч спецпредставника Китаю у справах Євразії з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим анонсувало в Telegram МЗС Росії.
Контекст:
У Китаї 26 квітня після розмови лідера КНР Сі Цзіньпіна з президентом України Володимиром Зеленським заявили, що скерують із візитом в Україну й інші країни спецпредставника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо "врегулювання воєнного конфлікту". Цим спецпредставником став 70-річний Лі Хуей, який обіймав посаду посла КНР у Росії з 2009-го до 2019 року.
28 квітня Зеленський уточнив, що Китай підготував свого спецпредставника не лише для України, а й для країн Європи, у які він поїде говорити про війну.
16–17 травня Лі Хуей відвідав Україну. З ним зустрічалися Зеленський, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба й інші представники влади країни. Під час візиту в Київ спецпредставник КНР заявив, що "панацеї для виходу з кризи немає". Кулеба на зустрічі з китайським дипломатом сказав, що Україна не сприймає жодних пропозицій, які передбачають втрату її територій або заморожування конфлікту.