Спікерка МЗС Китаю заявила, що конфлікт в Україні спровокували США
Коментуючи повідомлення про те, що деякі з китайських державних компаній можуть допомагати РФ оминати санкції, вона заявила, що Вашингтон має припинити постачання зброї, якщо він хоче покласти край конфлікту.
"Китай ніколи не підлив би олії у вогонь, тим паче не став би використовувати кризу. США – це ті, хто розпочав "українську кризу", і найбільший чинник, який підживлює її", – сказала Нін на брифінгу для преси в Пекіні.
Reuters зазначає, що сьогодні ж у МЗС Росії заявили, що Москва хоче вивести відносини з Пекіном на "новий рівень", і анонсували в лютому візит високопоставленого китайського дипломата.
"Переконані, що потенціал двосторонньої російсько-китайської співпраці далеко не вичерпано", – заявили у МЗС РФ.
Зі свого боку, спікерка китайської дипломатії заявила, що їй нічого не відомо про цю зустріч.
Про те, що Білий дім стурбований імовірним постачанням із Китаю до Росії нелетальної військової продукції, 23 січня повідомив CNN із посиланням на джерела в адміністрації президента Джо Байдена. За даними каналу, у США є докази того, що китайські компанії здійснюють продаж військового спорядження для використання його у війні проти України. Ідеться, імовірно, про захисну амуніцію – каски та бронежилети.
"Передання спорядження викликає занепокоєння, але на цьому етапі Вашингтону незрозуміло, чи знає про це центральний уряд. Хоча державні підприємства домінують в економіці Китаю, не всі з них повсякденно контролюють", – сказав один із посадовців США.
Контекст:
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.
Глава українського МЗС Дмитро Кулеба вважає, що позиція Китаю щодо війни РФ проти України вигідніша для Києва, ніж для Москви.
30 грудня під час перемовин за допомогою відеозв'язку із Сі Цзіньпіном президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія й Китай розвиватимуть "військову та військово-технічну співпрацю". Він підкреслив, що це сприятиме "гарантуванню безпеки двох країн й підтримці стабільності в головних регіонах". Зі свого боку глава КНР зазначив, що в Китаї готові нарощувати "стратегічну координацію" із РФ, щоб "додати більше стабільності у світ".
Американська влада неодноразово попереджала Китай про наслідки в разі допомоги РФ зброєю.