США можуть передати Україні далекобійні ракети з касетними бомбами – Reuters
Адміністрація президента США Джо Байдена близька до ухвалення рішення про передання Україні ракет великої дальності, які начинено касетною бойовою частиною. Про це 11 вересня агентству Reuters розповіло четверо американських посадовців.
Побачивши успіх касетних боєприпасів, США почали розглядати можливість постачання ракет ATACMS, які можуть літати на відстань до 306 км, або керованих ракетних снарядів GMLRS із радіусом дії 72 км, оснащених касетною бойовою частиною, повідомило троє американських посадовців.
У разі схвалення будь-який із варіантів буде доступний для швидкого доправлення в Київ.
Наразі Україна має на озброєнні 155-мм артилерійські касетні снаряди (до 48 вибухових елементів) з максимальною дальністю стрільби 29 км, зазначає Reuters. Касетні частини ATACMS можуть мати 300 і більше вибухових елементів, а GMLRS – до 404.
За словами двох співрозмовників, зважаючи на те, що в боротьбі України з російськими військами фіксують ознаки прогресу, адміністрація Байдена прагне посилити українські Збройні сили в життєво важливий момент.
За словами чотирьох співрозмовників, рішення про доправлення ATACMS, GMLRS або і того, й іншого не є остаточним, і його все ще можуть відхилити.
Контекст:
7 липня США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $800 млн, до нього увійшли боєприпаси калібру 155 мм, зокрема DPICM (касетні боєприпаси).
Байден, коментуючи рішення Вашингтона постачати Україні касетні боєприпаси, зазначив, що воно було "дуже важким", але Київ потребує боєприпасів під час контрнаступу у війні проти країни-агресора РФ.
У Білому домі заявляли, що постачання касетних боєприпасів Києву мають тимчасовий характер, поки виробництво артилерійських снарядів у США досягне рівня, який дасть можливість задовольнити потреби України. Глава Пентагону Ллойд Остін наголосив, що Україна взяла на себе зобов'язання застосовувати касетні боєприпаси, які їй передадуть США, лише у "відповідних місцях", а не в населених пунктах.
У Пентагоні повідомили, що Україна в належний спосіб застосовує американські касетні боєприпаси.
Конвенція ООН щодо касетних боєприпасів, яка набула чинності 2010 року, забороняє накопичення, передавання та використання касетних бомб, проте країни, які мають найбільші запаси такого озброєння (США, Китай і Росія), документа не підписали. Окрім того, міжнародне право забороняє використання касетних снарядів у густонаселених районах і проти мирних жителів. Росія, як писали ЗМІ, скидала такі бомби на міста в Сирії, хоча й заперечувала їх застосування. З початку вторгнення російських військ зафіксовано використання Росією таких боєприпасів у низці регіонів України.