США можуть приєднатися до переговорів стосовно Донбасу і запропонувати свого посла у ТКГ – Резніков

Резніков: Американці можуть запропонувати свого посла в будь-яку з груп ТКГ
Фото: Oleksii Reznikov / Facebook
Сполучені Штати можуть приєднатися до переговорного процесу з урегулювання конфлікту на Донбасі, для цього не потрібно створювати нові формати. Про це в коментарі "РБК-Україна" 30 червня сказав віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

"Як члени і донори ОБСЄ американці можуть запропонувати свого посла в будь-яку з груп ТКГ. Також є майданчик, де вони були, – це Женева, там [17 квітня 2014 року] проходили перші консультації та зустрічі щодо конфлікту на Донбасі. Його можна відродити", – сказав він.

У 2014 році в Женеві відбулися чотиристоронні переговори Україна – Росія – ЄС – США. За їх підсумками було ухвалено спільну заяву щодо врегулювання ситуації на сході України. Міністерство закордонних справ України заявляло про невиконання умов російською стороною.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна і більшість країн світу не визнають приєднання півострова до Російської Федерації.

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

Переговори щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія). Мінськ став місцем зустрічей ТКГ 2014 року. Зараз через пандемію коронавірусу засідання ТКГ проводять у форматі відеозв'язку.

Переговори в межах політичної підгрупи тристоронньої контактної групи пробуксовують із серпня 2020 року, заявила спеціальна представниця глави ОБСЄ в Україні Гайді Ґрау під час засідання Ради Безпеки ООН 11 лютого.

12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд і Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи з урегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію з виконання Мінських угод і Комплекс заходів із виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Поки Мінських угод не виконано.

Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю каналу "1+1", що вийшло 24 червня, заявив, що Мінські домовленості "ледве живі".