США не тиснуть на Україну і не наполягають на чомусь у питанні переговорів – Білий дім
Про це радник президента США Джо Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван розповів на брифінгу 10 листопада, відповідаючи на запитання, чи не підштовхує Вашингтон Київ до переговорів із Москвою після відступу РФ із Херсона. Розшифрування брифінгу наводить сайт Білого дому.
Відступ РФ із Херсона – це важлива військова перемога для України, сказав Салліван, наголосивши, що США стежитимуть за діями Росії на цьому напрямку.
"Якщо це [відступ] відбудеться, це означатиме, що в битві за Київ, у битві за Херсон, у битві за Харків українці здобули перемогу над загарбницькими мародерськими силами, які вели незаконну війну в їхній країні. Але, звичайно, це ще не кінець війни. Оскільки Росія й далі окуповує частину української території, ми продовжуємо підтримку українців у їхніх зусиллях щодо захисту свого суверенітету й територіальної цілісності. І, як сказав учора президент, ми керуємося дуже простим принципом: "Нічого про Україну без України". Україна має сама визначати свій дипломатичний курс", – додав він.
Завдання США – забезпечити, щоб Україна була в найкращій позиції на полі бою, у разі якщо з'явиться можливість для дипломатії, сказав Салліван.
"Сьогодні мені немає чого сказати вам про імовірність чи близькість будь-яких переговорів. Зараз українці зосереджені на захисті своєї критичної інфраструктури від цих варварських нападів, які вбивають цивільних осіб і завдають шкоди, ви знаєте, основному функціонуванню економіки, і намагаються повернути свою територію. Штати не тиснуть на Україну. Ми ні на чому не наполягаємо з Україною. Що ми робимо, то це консультуємося як партнери й демонструємо нашу підтримку не лише через публічні заяви чи моральну підтримку, а й через відчутну, фізичну підтримку у вигляді військової допомоги", – наголосив радник Байдена.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський напередодні повномасштабної війни і протягом кількох місяців після її початку наполягав на особистій зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним, але в Москві відповідали відмовою, вимагали капітуляції України та погодження на умови РФ.
30 вересня президент РФ Володимир Путін у зверненні, присвяченому незаконній анексії українських територій, висунув вимогу до України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, водночас відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.
У відповідь Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він. 4 жовтня Зеленський ввів у дію ухвалене 30 вересня рішення Ради нацбезпеки і оборони, в якому офіційно констатують "неможливість проведення переговорів із Путіним".
9 листопада голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі заявив, що відступ росіян із Херсона – гарний привід для переговорів.
Байден висловив думку, що відступ Росії із Херсона дасть Україні й Росії час, щоб "відкалібрувати" свої позиції на зиму і додав: "Ще доведеться з'ясувати, чи ухвалять рішення про готовність або неготовність України до компромісу з Росією". Він наголосив, що США "не мають наміру говорити їм, що вони мають робити". "Я не знаю, що вони мають намір робити. Але я знаю одне: ми не збираємося говорити їм, що вони мають робити", – наголосив Байден.
10 листопада Зеленський сказав, що не відкидає переговорів із РФ. Він наголосив, що, "крім ультиматумів, нічого не чув від чинного президента РФ", але "не зачинив двері".