США обмірковують допомогу Україні в ударах по Криму – The New York Times
Адміністрація президента США Джо Байдена розглядає можливість посилення наступальних можливостей України, щоб допомогти їй завдавати ударів по російських військах у тимчасово окупованому Криму. Отже, позиція США щодо деокупації Криму у військовий спосіб почала "пом'якшуватися", пише 18 січня The New York Times.
За інформацією NYT, адміністрація Байдена дійшла висновку, що якщо українські військові зможуть показати Росії, що їхній контроль над Кримом може опинитися під загрозою, це зміцнить позиції Києва на будь-яких майбутніх переговорах.
Окрім того, зазначає видання, у США "розвіяли" побоювання, що Кремль застосує у відповідь тактичну ядерну зброю. Про це NYT заявили офіційні особи та експерти США, хоч і попередили, що ризик залишається.
Кілька офіційних осіб США на умовах анонімності розповіли виданню, що після кількох місяців обговорень з українськими офіційними особами адміністрація Байдена починає визнавати, що Києву може знадобитися сила, щоб завдати удару по окупантах у Криму, навіть якщо такий крок збільшить ризик ескалації. Тепер у Байдена обмірковують "один із найсміливіших своїх кроків" – допомогу Україні в атаці на півострів, стверджує NYT.
За даними газети, американські посадовці обговорюють з українськими колегами використання зброї, яку передають американці, – від ракетних систем HIMARS до бойових машин Bradley. Не відкидають, що за допомогою цього озброєння ЗСУ спробують узяти під контроль сухопутний коридор, який функціонує як маршрут постачання окупаційних військ через тимчасово окуповані Мелітополь Запорізької області та Маріуполь Донецької області.
Однак Байден поки не готовий надати Україні ракетні комплекси великої дальності, які б знадобилися Києву для завдання ударів по російських об'єктах безпосередньо на півострові, зазначає видання.
Водночас NYT наголошує, що рішенням передати бойові машини Bradley американська сторона наблизилася до того, щоб допомогти безпосередньо в наступі в напрямку Криму, де війська загарбників зустрінуть ЗСУ інтенсивним вогнем.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна й більшість країн світу. Згодом Росія внаслідок вторгнення на Донбас окупувала частину українських територій у 2014–2015 роках, поставивши керувати ними бойовиків "ЛДНР".
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну під виглядом "демілітаризації" та "денацифікації" України, Росії вдалося окупувати ще частину українських територій, зокрема забезпечити сухопутний коридор у Крим на території Донецької, Херсонської та Запорізької областей.
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.
Міністр оборони України Олексій Резніков припустив, що Україна може повернути Крим без бою на тлі внутрішньої кризи у РФ.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявив, що українським військам, щоб дістатися кордонів Криму, на сьогодні потрібно подолати відстань 84 км до Мелітополя. Він пояснив, що з Мелітополя Запорізької області ЗСУ вже можуть вести вогонь по Кримському перешийку з реактивних систем залпового вогню HIMARS та інших засобів ураження.
Начальник ГУР Міноборони України Кирило Буданов порадив українцям для літньої відпустки 2023 року обирати Крим. Він зазначив, що Крим повернуть "комбінованим шляхом: і силою, і дипломатією".
За словами Буданова, Україна навесні планує серйозний наступ, у березні бої будуть "найспекотнішими".