США попередили партнерів у Європі про можливе вторгнення РФ в Україну – Bloomberg

Bloomberg написало 8 листопада, що Росія перекидає танки до українського кордону
Фото: Минобороны России / Facebook
США проінформували своїх європейських партнерів щодо ймовірної воєнної операції РФ проти України. Про це 11 листопада з посиланням на джерела пише Bloomberg.

Оцінки Вашингтона ґрунтуються на інформації, якою США ще не поділилися з ЄС. Вони підкріплені загальнодоступними доказами, наголосили чиновники, ознайомлені з думкою американської адміністрації.

Зі слів наближеного до Кремля джерела Bloomberg, Росія поки не планує розпочинати війну з Україною, але хоче продемонструвати, що готова застосувати силу у разі потреби.

Інший співрозмовник агентства у Москві наголосив, що наступ РФ малоймовірний, оскільки російські війська зіткнуться з громадським спротивом у Києві та інших містах.

Через незвичайну військову активність РФ поряд з Україною у Білому домі стурбовані, що Росія може повторити помилку 2014 року, заявив 10 листопада за підсумками засідання комісії стратегічного партнерства Україна – США держсекретар Ентоні Блінкен. За його словами, у Вашингтоні "немає ясності щодо намірів Москви, але нам відомі її методики".

Глава МЗС України Дмитро Кулеба зазначив на спільній із Блінкеном пресконференції, що отримав "детальнішу картину" щодо "спроб ескалації" з боку РФ.

"Те, що ми почули і побачили сьогодні у Вашингтоні, відповідає нашим власним дослідженням та аналізу, додає деякі нові елементи, що дає нам змогу одержати найкращу і найповнішу картину", – сказав український міністр.

11 листопада у Вашингтоні Кулеба та очільник Офісу президента Андрій Єрмак обговорили ситуацію на Донбасі та вздовж українського кордону із заступницею Блінкена з політичних питань Вікторією Нуланд та радником президента США з питань національної безпеки Джейком Салліваном.

Контекст:

Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти та докази.

РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія впродовж трьох тижнів перекинула до "західних рубежів" дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх нібито залучено до навчань. 22 квітня він заявив, що поставленої мети досягнуто і що з 23 квітня війська почнуть повертатися до пунктів постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка та озброєння 41-ї загальновійськової армії, які буде залучено до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.

Росія частково відвела військових з окупованого Кримуале на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко 28 квітня.

5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців з адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовцівале вздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, яку Росія накопичила там із моменту анексії Криму 2014 року.

30 жовтня американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.

1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України. У ГУР Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося. У Кремлі вирішили не коментувати публікацію Politico.

5 листопада начальник Генерального штабу Збройних сил України Сергій Шаптала сказав, що українська розвідка не фіксує нарощування російських військ біля кордону України. За його даними, російські війська повертаються до пунктів постійної дислокації.

6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс на початку листопада приїжджав до Москви через нарощування російських військ на кордоні України.

8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.

США попередили Росію про можливі наслідки через концентрацію її військ на кордоні з Україною.