США та Великобританія готові до рішучих кроків для стримування загрози з боку РФ – Резніков
Про це Резніков розповів в ефірі каналу ICTV 22 листопада, реагуючи на репліку ведучого, який нагадав слова міністра про необхідність рішучих дій для підтримки України перед загрозою Росії.
"Так. Абсолютно я почув [готовність міністрів оборони США та Великобританії до таких кроків у разі потреби]. У нас були дуже відверті, довгі розмови. І у великому колективі, і в меншому, і за участю їхньої розвідки. Ми говорили, що стурбованість, занепокоєння висловлювати вже часу немає. Як я казав, Кремль має товсті й високі стіни і він не чує про занепокоєння, а тільки сприйматиме активні дії, тому мене запевнили в безумовній підтримці територіального суверенітету та цілісності України в міжнародно визнаних кордонах. І мене запевнили, що відбуваються дуже серйозні консультації з іншими партнерами країн [Північноатлантичного] альянсу та Європейського союзу про готовність вживати дуже рішучих кроків, причому – на випередження", – розповів Резніков.
За його словами, такі кроки стосуватимуться економічних та політичних засобів впливу, а також допомоги Україні.
"Сьогодні я говорив з представниками Держдепартаменту, Ради нацбезпеки та оборони, Конгресу. Усюди звучить однакова фраза: "Ми посилаємо дуже серйозні сигнали, що, не дай боже, пряме втручання на територію України, і агресія з боку РФ дорого буде їм коштувати. У всіх вимірах значень слова "дорого", – наголосив глава Міноборони.
Резніков зустрічався із Воллесом у Києві 16 листопада, з Остіном – у Вашингтоні 18 листопада.
Контекст:
РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території завдяки введенню регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не виключила спроби просування російських військ углиб території України.
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія впродовж трьох тижнів перекинула до "західних рубежів" дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх нібито залучено до навчань. 22 квітня він заявив, що поставленої мети досягнуто і що з 23 квітня війська починають повертатися до пунктів постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка та озброєння 41-ї загальновійськової армії, які буде залучено до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.
Росія частково відвела військових з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко 28 квітня.
5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовців, але вздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, які Росія накопичила там із моменту анексії Криму у 2014 році.
30 жовтня американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.
1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України. У ГУР Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося. У Кремлі вирішили не коментувати публікацію Politico.
5 листопада начальник Генерального штабу Збройних сил України Сергій Шаптала сказав, що українська розвідка не фіксує нарощування російських військ біля кордону України. За його даними, російські війська повертаються до пунктів постійної дислокації.
6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ біля кордону України.
8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.
10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ біля України.