США закрили повітряний простір для російських літаків та ввели додаткові санкції проти РФ і Білорусі – Білий дім

У Білому домі розповіли про нові санкції США проти Росії та Білорусі
Фото: EPA
США 2 березня вводять додаткові санкції проти Росії та Білорусі через російське вторгнення в Україну. Про це повідомила пресслужба Білого дому.

США поширюють сувору політику експортного контролю, введену проти РФ, на Білорусь; вводять санкції проти 22 російських оборонних підприємств (зокрема проти фірм, які виробляють бойові літаки, бойові машини піхоти, системи радіоелектронної боротьби, ракети та безпілотні літальні апарати для російських збройних сил); вводять експортний контроль за обладнанням для видобування російських нафти й газу; вводять санкції проти організацій, які підтримували збройні сили РФ та Білорусі – військовий, а також аерокосмічний, морський та високотехнологічний сектори не отримають американських технологічних товарів і технологій, які може бути використано для підтримки російського технічного обслуговування та інновацій.

Окрім цього, США заборонили російським літакам використовувати американський повітряний простір.

"Сьогодні Сполучені Штати в координації із союзниками та партнерами покладають додаткові економічні витрати на Росію та Білорусь у відповідь на жорстоке вторгнення президента [Росії Володимира] Путіна в Україну. Сполучені Штати вживуть дій, щоб притягнути Білорусь до відповідальності за те, що вона дозволила Путіну вторгнутися в Україну, а також щоб послабити оборонний сектор Росії та її військову міць на довгі роки, націлитися на найважливіші джерела багатства Росії й заборонити російським авіакомпаніям літати у повітряний простір США", – ідеться у повідомленні.

У Білому домі повідомили, що "внаслідок історичної багатосторонньої координації Росія стала глобальним економічним та фінансовим вигнанцем", адже понад 30 країн, які представляють більше ніж половину світової економіки, оголосили про санкції та експортний контроль проти цієї країни.

"Сполучені Штати й уряди всього світу переслідують поплічників Путіна та їхні сім'ї, виявляючи й заморожуючи активи, якими вони володіють у наших відповідних юрисдикціях, – їхні яхти, розкішні апартаменти, гроші та інші доходи, отримані в нечесний спосіб. І Сполучені Штати, і наші союзники діють спільно, щоб мінімізувати вплив цих заходів на нашу економіку, зокрема за допомогою скоординованого вивільнення 60 млн барелів нафти зі стратегічних запасів. Ми й далі нав'язуватимемо витрати союзникам і партнерам доти, доки Путін продовжуватиме ескалацію", – заявили в адміністрації президента США.

Контекст:

Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові кварталидитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".

Жертвами російської агресії стало, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 людей. Станом на 2 березня загинула 21 дитина.

За даними станом на ранок 2 березня, окупанти втратили 5840 осіб особового складу. Також знищено понад 60 літаків та вертольотів, 862 бойові броньовані машини, 85 артилерійських систем та безліч іншої техніки. Кількості полонених окупантів українська влада не розкриває.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.

У зв'язку з масовим вторгненням в Україну на Росію світова спільнота наклала різні санкції і робить це далі. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків та групи наближених до Путіна чиновників і їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили внести до санкційного списку самого Путіна. Частину російських банків вирішили від'єднати від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.

Міністерство фінансів США ввело додаткові санкції проти Росії, заборонивши проводити операції із Центробанком та мінфіном РФ. Це фактично знерухомлює будь-які активи ЦБ РФ, які є у Сполучених Штатах або у громадян США, хай де вони перебувають. Мінфін США ввів санкції щодо головного російського суверенного фонду – Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ), який має стосунок до фінансової системи США.

28 лютого набув чинності новий пакет санкцій Євросоюзу проти Росії. Зокрема, ЄС заборонив операції, пов'язані з управлінням резервами та активами Центрального банку Росії. Обмеження поширюються на всі юридичні особи чи органи, які діють від імені або за вказівкою Центробанку Росії.

Після введення санкцій у Росії оновилися історичні максимуми падіння курсу рубля щодо євро та долара.

Держави Європи почали закривати небо для польотів російських авіакомпаній після того, як Путін оголосив повномасштабне вторгнення в Україну. Україна своє небо закрила для всіх із 24 лютого. Найбільший російський авіаперевізник "Аерофлот" потрапив під санкції Великобританії. Увечері 27 лютого глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що ЄС закриває свій авіапростір для Росії.