Столтенберг засудив рішення РФ вийти із "зернової угоди"

Столтенберг: Незаконна війна Росії проти України й далі завдає шкоди мільйонам уразливих людей у всьому світі

Фото: EPA
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг засудив рішення країни-агресора Росії вийти із Чорноморської зернової ініціативи. Про це він заявив у Twitter 17 липня.

"Я засуджую одностороннє рішення Росії вийти із Чорноморської зернової ініціативи, незважаючи на зусилля нашого союзника Туреччини й ООН. Незаконна війна Росії проти України й далі завдає шкоди мільйонам уразливих людей у всьому світі", – написав генсек.

Контекст:

Росія заблокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська й Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня прессекретар президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії. У представництві РФ при ООН проінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.

Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що Путін хотів би продовжити роботу "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що спрямував Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

За даними Мінінфраструктури України, від початку дії "зернової угоди" було експортовано понад 33 млн тонн продукції українських аграріїв до 45 країн світу.