Світан: У росіян ситуація зі снарядами ще гірша, ніж у нас. Вони спалили практично всі запаси
Росія не готувалася до реальної затяжної війни в Україні, і одним із наслідків цього є дефіцит боєприпасів, який почали останнім часом відчувати окупанти. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив український воєнний експерт, полковник запасу Роман Світан.
Гордон запропонував обговорити ситуацію з боєприпасами у підрозділах російських окупантів.
"У росіян теж [як і в ЗСУ] проблеми: зі снарядами зокрема. І той самий [засновник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євген] Пригожин б'ється в істериці, що "дайте снаряди, немає снарядів". У них теж ситуація не дуже хороша?" – запитав він.
Світан пояснив, що будь-якій воєнній кампанії має передувати планова підготовка.
"У них [із боєприпасами] ще гірше, ніж у нас, зараз. Річ у тім, що будь-яка країна – і армія зокрема – коли вона готується до виконання певних завдань... Звісно, відбувається накопичення військової техніки, накопичення снарядів і накопичення зокрема й професіоналів: людей. Це правильний підхід до виконання таких завдань", – сказав він.
Експерт вважає, що "росіяни готувалися наступати, але готувалися не готуючись".
"Тобто вони думали наступати, але не готувалися до такої війни. Вони прорахувалися дуже сильно щодо підготовки. Тобто якби вони реально готувалися до наступальних дій на 40-мільйонну країну, у якої вже вісім років армія все-таки воює – нехай її й не розгорнуто згідно з воєнним часом – вони мали кілька ще, напевно, років – мало не десяток років – готуватися з тими потужностями, які у них є", – заявив він.
Світан переконаний, що РФ мала довести чисельність армії приблизно до 4 млн професіоналів, перш ніж нападати на Україну.
"А це кілька років, а то й десяток років. Вони мали створити певну кількість боєзапасу для того, щоб воювати щонайменше років три-чотири. Тобто це в кілька разів більше, ніж у них було, включно з радянським озброєнням. Тобто все, що у них було, вони за рік використали. Це не готувалися вони до війни. Тобто до затяжної, реальної війни", – оцінив експерт.
Він додав, що для того, що зараз робить РФ, є термін: це "воєнна авантюра"
"Тобто це не війна, а це воєнна авантюра... Вони зараз використовують 10–12 тис., а треба десь приблизно 20. А влітку вони використовували 60 тис. снарядів на добу. Вони спалили практично все, що мали. Вони спалили всі запаси", – підсумував Світан.
Світан: До кінця цього року ми можемо вийти на кордони 1991 року – звільнити Крим і відсікти Донбас. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
За оцінкою української військової розвідки станом на листопад 2022 року, унаслідок міжнародних санкцій можливості російського військового виробництва значно скоротилися.
РФ шукає снаряди для артилерії, танків, "Градів" у всьому світі, заявляв у грудні начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов. На запитання, чи можливий у росіян "технічний голод" через санкції, Буданов відповів, що він уже настав.
"Російська армія стикається з майже ідентичними проблемами, із якими стикаємося й ми. Тільки ми – з березня, а вони [військові РФ] – приблизно з початку осені. Як у нас проблема зі снарядами до артилерії, яку ми вирішуємо завдяки партнерам, так і в них це почалося. Як у нас почалися проблеми з осколково-фугасними снарядами до танків – так само в них. Те саме стосується ракет до реактивних систем залпового вогню", – розповів начальник ГУР.
11 січня 2023 року в оперативному аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначали, що нездатність російського військово-промислового комплексу вирішити проблему браку боєприпасів, імовірно, перешкоджатиме здатності військ РФ підтримувати наступальні операції в Україні.
За оцінкою українського воєнного експерта, полковника запасу Романа Світана, РФ виробляє щонайменше одну крилату ракету і 5 тис. снарядів на добу.
Окрім того, за даними американського телеканала Sky News, Іран цієї зими доправив Росії щонайменше 300 тис. снарядів.
Росіяни за два-три місяці зіткнуться з дефіцитом артилерійських снарядів, спрогнозував Генштаб ЗСУ у зведенні від 9 березня.
В артилерійських підрозділах РФ введено ліміти на використання боєприпасів, заявив 18 березня керівник об'єднаного пресцентру сил оборони таврійського напрямку Олексій Дмитрашківський. 14 березня він розповідав, що на донецькому напрямку окупанти зазнають "артилерійського голоду".