Тему позаблокового статусу для України закрито – Подоляк

Подоляк: В те, що Україна отримає кандидатство у ЄС у травні, ще за тиждень до події також ніхто не вірив
Фото: Офіс Президента / Telegram
Вступ до НАТО – не питання найближчого часу, але тему позаблокового статусу внаслідок останніх дій РФ для України закрито, заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. Про це він сказав 30 вересня у коментарі LIGA.net.

"Потрібно розуміти одну річ. Перехід війни у нову фазу – атака цивільної критичної інфраструктури та спроба анексії територій – залишає у минулому поле для компромісів та дипломатичного врегулювання. Зокрема закривається і тема позаблокового статусу України. Для нас це важливо", – наголосив Подоляк.

Він назвав подання заявки на вступ до НАТО "історичною подією, яка визначає наш подальший стратегічний вектор".

"Звичайно, вступ до Альянсу – це не питання днів, тижнів чи місяців. Це певна дорога. Але дорога вибудовується під кроками того, хто йде. І в будівництві таких доріг ми щось розуміємо, адже в те, що Україна отримає кандидатство у ЄС у травні, ще за тиждень до події також ніхто не вірив", – зазначив Подоляк.

Він повідомив, що зараз розпочнуть "відповідні консультації" з іншими країнами.

"Історію пишуть не статути. Історію пишуть лідери. Сподіваємося, наші партнери не знехтують цією історичною можливістю вписати своє ім'я до нової історії Європи", – додав політик.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

У березні за підсумками переговорів у Стамбулі Україна фактично була готова погодитися на без'ядерний та позаблоковий статус, якби було підписано запропонований Києвом договір, повідомив тоді член української делегації, колишній заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий.

30 вересня на тлі спроби Кремля анексувати нові території України президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Контекст:

На тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксований у її Конституції.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого було зазначено, що Альянс підтримує входження України до НАТО. Проте плану дій щодо членства Україна не отримала.

За підсумками саміту НАТО в Мадриді (Іспанія), який проводили з 28-го до 30 червня 2022 року, лідери Альянсу затвердили нову стратегічну концепцію, в якій ідеться про те, що Росія становить "найзначнішу і пряму загрозу" безпеці НАТО, а "сильна, незалежна Україна є життєво необхідною для стабільності євроатлантичного простору".

Наприкінці серпня віцепрем'єр-міністерка з європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Україна більше не потребує надання плану дій щодо членства в НАТО та розраховує на повноправне членство в Альянсі.