"Ти був зразком для сотень. Ти врятував тисячі". На передовій в Україні загинув парамедик Євген Храпко
11 червня на фронті загинув досвідчений український парамедик, інструктор із тактичної медицини Євген Храпко, який із 2014 року особисто врятував життя багатьом пораненим військовослужбовцям і багатьох навчив надавати першу допомогу. Про це повідомили у соцмережах його друзі та знайомі.
Засновниця батальйону "Госпітальєри", народна депутатка Яна Зінкевич підтвердила, що Храпко загинув 11 червня. Він служив у 92-й ОМБр.
"Велика втрата не тільки 92-ї бригади, а й нас усіх", – підкреслила Зінкевич.
Бойова медикиня, співавторка проєкту "РеаніМетро" Марія Назарова написала, що Храпко був для неї "одноосібним представником світової тактичної медицини в Україні".
“Втрата для всієї України. Невимовно тяжка. Ти був незамінним. Ти був найкращим у своїй справі. Ти був прикладом для сотень. Ти врятував тисячі", – написала Назарова.
Вона розповіла, що Храпко був головною людиною у 205-му Навчальному центрі тактичної медицини ЗСУ.
"Він писав навчальні плани, організовував усю інструкторську роботу, фактично будував центр. Вичитував програми, поки вони не стали ідеальними в кожній букві і в кожному абзаці. Писав важливий і водночас смішний документ (у синій папці із золотим тисненням!) під назвою "Замисел". З усякого питання щодо протоколів і викладання я радилася з Женею. Ми вчилися разом в американців на курсі бойового медика, і Женя був кращим у всьому", – написала Назарова.
Вона підкреслила, що неможливо порахувати, скількох людей він особисто врятував і скількох навчив.
"Позивний у Жені був Bialy, бо він любив польську військову реконструкцію, але для зручності перейменувався у "Вайт". І тільки близькі люблячи називали його Шестиглазим (за дві пари окулярів – із діоптріями і зверху тактичні)", – поділилася медикиня.
Храпко був одним із найкращих бойових медиків в Україні, заявила волонтерка, представниця експертної ради при Міністерстві у справах ветеранів Тетяна Ізмайлова.
"Високопринциповий, високопрофесійний, вимогливий до себе та всього, що стосується навчання, порятунку людей, стандартів… Вічна тобі пам'ять, друже!" – написала вона.
Бойова медикиня, співавторка проєкту "РеаніМетро" Міла Макарова вважає, що Храпка по праву можна назвати "хрещеним батьком" усіх бойових медиків в Україні.
"Женя був із тих, хто багато робить, але мало розповідає про це, тому масштаб його внеску у військову медицину знають тільки ті, кому вдалося попрацювати з ним особисто... Женя мав блискучий мегарозум, надзвичайну відповідальність, нестерпну скрупульозність і важкий характер", – розповіла вона.
За словами Макарової, до початку російської агресії Храпко був програмістом і масажистом, а з 2014 року зайнявся тактичною медициною. Коли оголосили про набір на американський курс Combat Medic 68W, підписав контракт і пішов служити – "не лише щоб стати професійним бойовим медиком, а й щоб докласти максимум зусиль для впровадження цього курсу в Україні". 2019 року він звільнився із ЗСУ, займався інструктажем.
"Від початку повномасштабного вторгнення Женя пішов служити у 92-гу бригаду – працював у медичній евакуації, вивіз і врятував сотні поранених і загинув, роблячи те, у що він вірив і що любив", – написала Макарова.
Поховали Храпка 14 червня на Алеї слави у Харкові, повідомило Суспільне. Йому було 38 років.
За інформацією Суспільного, медик загинув під час евакуації поранених військовослужбовців у Харківській області. За попередніми даними, автомобіль наїхав на міну.
Контекст:
Храпко народився у Миколаєві. Там же закінчив Національний університет кораблебудування, здобувши професію інженера-програміста. Парамедицини навчався 2014 року в Харкові і стояв фактично біля витоків тактичної медицини в Україні, повідомила "Новинарня".
Він також працював інженером симуляційного центру медфакультету ХНУ імені В.Н. Каразіна, розповіли у виші.