Цемах був цінним свідком у справі MH17, Нідерланди планували захопити його у Сніжному – колишній розвідник

Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року
Фото: ЕРА
Операцію із затримання фігуранта справи про аварію малайзійського літака Boeing 777, колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха планувало керівництво Нідерландів не один рік.

Про це 3 грудня в ефірі токшоу "Свобода слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна" розповів полковник запасу Збройних сил України Роман Червінський, який керував спецоперацією із затримання Цемаха.

"Вони зверталися до вищого керівництва України, до президента з проханням допомогти це зробити. Тому що було виявлено свідка і він жив на території України. Це можна було зробити. Вони навіть розробляли операцію, щоб проникнути на територію Сніжного [Донецької області], де жив Цемах, на двох бойових вертольотах, захопити його та вивезти", – повідомив розвідник.

За його словами, така операція на 90% була б провальною.

"Але вони хотіли це зробити, настільки важливим був Цемах. Він був керівником протиповітряної оборони Сніжного, який виставляв "Бук" на позицію, з якої він зробив постріл, запустив ракету і збив Boeing", – наголосив Червінський.

Він також розповів, що Цемах забирав ракету, коли бойовики зрозуміли, що збили цивільний літак, а не військовий.

"Бойовики дуже злякалися цього. Цемах співпрацював з російським командуванням, транслював всю інформацію про те, що відбувається, і вивіз російський екіпаж, російських чинних офіцерів, з території Сніжного за кордон, щоб можна було приховати участь російських військ у збитті Boeing", – додав полковник запасу.

Червінський заявив, що Цемах був дуже цінним свідком, він міг дати свідчення про те, що "саме російські регулярні війська проводять терористичні акти на території України".

"Тому ми спланували цю спецоперацію [із затримання Цемаха]. Голландська сторона спочатку навіть не повірила цьому успіху. Вони дуже аплодували, на найвищому рівні керівництва Австралії та Нідерландів телефонували до нашого президента зі словами подяки та надії на те, що Цемах виступить як ключовий свідок у Гаазі, тому що у справі MH17 немає жодного живого свідка, який може підтвердити російську участь", резюмував Червінський.

Контекст:

Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).

Українські спецслужби затримали Цемаха наприкінці червня 2019 року в окупованому Сніжному Донецької області, 4 липня суд у Києві взяв його під варту, а 5 вересня звільнив під особисте зобов'язання.

Унаслідок операції у Сніжному загинув український розвідник Олександр Колодяжний, ще один розвідник – Дмитро Гержан – дістав тяжке поранення (йому ампутували ногу).

У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних з катастрофою малайзійського BoeingТоді загинули всі 298 людей, які були на борту, більшість загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, особисто непричетний до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.

3 вересня речниця міжнародної слідчої групи (JIT) Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують аварію рейсу MH17хочуть допитати Цемахатому нідерландська сторона воліла б, щоб він був в Україні і був "доступним для слідства". 40 депутатів Європарламенту звернулися до президента України Володимира Зеленського із проханням не віддавати Цемаха Росії. За даними ЗМІ, Фред Вестербеке, який на той час обіймав посаду головного прокурора Нідерландів, надіслав листа Офісу генпрокурора України із закликом не допустити видання Цемаха росіянам. Його доступність для допиту є питанням виняткової важливості, ішлося в листі.

7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив до Росії. Серед тих, кого під час обміну повернула Україна, – режисер Олег Сенцов, кримський активіст Володимир Балух, журналіст Роман Сущенко та інші.

12 вересня стало відомо, що Цемах повернувся на окуповану територію.

Зеленський заявив, що перед виданням РФ Цемаха допитали. "Я не буду називати прізвищ європейських лідерів, із якими ми проговорили час для всіх слідчих дій. Ми все це зробили. Усе, що від нас попросили. Це було складно. Я боявся, що через це може зірватися обмін", – сказав він.

Після обміну влада Нідерландів звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. 19 листопада Росія повідомила Нідерландам, що не може затримати Цемаха, оскільки невідомо, де він. У прокуратурі Нідерландів вважають, що Росія спеціально зірвала видання Цемаха.