У Білому домі пояснили, чому США поки що не використовують лендліз для України

У Білому домі прокоментували лендліз для України
Фото: depositphotos.com
Наразі у пріоритеті США – надання Україні безоплатної військової допомоги. Про це 13 липня заявив посадовець Білого дому у відповідь на запит "Голосу Америки" щодо використання лендлізу для України.

"Зараз ми ставимо у пріоритет допомогу в галузі безпеки для України, за яку їм пізніше не потрібно буде повертати кошти", – сказав він.

У Білому домі зазначили, що програма лендлізу передбачає повернення грошей за отриману техніку, тоді як інші програми, за якими США надають допомогу Україні, наприклад, USAI (Ініціатива сприяння безпеці в Україні) та програма президентських повноважень, не передбачають повернення коштів. Посадовець повідомив, що адміністрація президента США використовує для цих програм кошти, які виділив Конгрес (пакет допомоги на $40 млрд, більш ніж половину з яких закладено на військову допомогу та супутні витрати). Ці кошти потрібно витратити до кінця фіскального року у США, що припадає на кінець вересня.

Координатор Ради з нацбезпеки США та стратегічних комунікацій Джон Кірбі в інтерв'ю "Голосу Америки" заявив, що адміністрація все ще розглядає повноваження, які надає програма лендлізу.

"Ми вдячні Конгресу за цей законодавчий акт. Його було ухвалено на двопартійній основі, і це чітко вказує на те, наскільки члени Конгресу цінують підтримку, надану Україні, і хочуть переконатися, що ми можемо й надалі це робити. Лише минулої п'ятниці президент [США Джо] Байден підписав виділення ще $400 млн військової допомоги Україні за програмою президентських повноважень. У нас уже багато повноважень, і ми їх використовуємо", – сказав він.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Після масштабного військового вторгнення Росії в Україну країни Заходу збільшили постачання українським військовим летального озброєння та іншої оборонної продукції.

За словами президента США Джо Байдена, до кінця червня понад 50 держав узяли зобов'язання щодо підтримки України.

Окремо у США ухвалили закон про лендліз для України. Згідно із цим документом, президент США зможе дозволити уряду позичати або давати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи, "зачепленим вторгненням РФ в Україну", щоб допомогти зміцнити їхню обороноздатність і захистити цивільне населення.

За даними Пентагону станом на 8 липня, США виділили Україні майже $8 млрд допомоги в галузі безпеки з моменту приходу до влади адміністрації Байдена. А з 2014 року США виділили Україні допомогу в галузі безпеки на суму понад $9,2 млрд.

Військової допомоги, яку країни Заходу надають Україні, поки що недостатньо для встановлення паритету з РФ у важкому озброєнні, зазначив 30 червня секретар РНБО України Олексій Данілов.