У Будапешті біля меморіалу "Взуття на березі Дунаю" відбулася акція пам'яті вбитих маріупольців
Він розповів, що акція відбулася біля меморіалу "Взуття на березі Дунаю", який вшановує пам'ять жертв Голокосту, угорських євреїв, убитих нацистами. Бронзова скульптура зображає взуття, яке нацисти змушували євреїв знімати перед убивством.
"Сьогодні поруч із бронзовою скульптурою з’явилося 300 пар ношеного взуття. В пам‘ять про щонайменше 300 жінок, дітей і людей похилого віку, яких вбила російська авіабомба, скинута нелюдами на сховище у Драматичному театрі в центрі Маріуполя", – розповів міністр.
За словами Кулеби, активістів надихнула промова президента України Володимира Зеленського на саміті ЄС, звернена до прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
"Він закликав усвідомити, що звірства росіян в Маріуполі зараз, у ХХІ сторіччі, нічим не відрізняються від звірств нацистів у Будапешті в 1944–1945 роках. Цей заклик відгукнувся в серцях не лише українців, але і багатьох європейців та угорців. Меседж України простий. Європейські лідери з року в рік повторюють "Ніколи знову". Але історія вже повторюється, просто зараз, на наших очах. Тому зараз мало співчувати, потрібно конкретними справами довести, що справді "Ніколи знову", – написав Кулеба.
Глава МЗС України закликав партнерів ввести ще жорсткіші санкції проти РФ, надати Україні всю необхідну зброю, відправити Росію в ще глибшу ізоляцію та підтримувати Україну у всьому до самої перемоги.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за місто тривають від початку російського вторгнення. Мер Маріуполя Вадим Бойченко говорив, що російським військам не вдалося взяти штурмом Маріуполь і вони почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерійських гармат та реактивних систем залпового вогню житлові квартали.
Жителі оточеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла та зв'язку. У місті є проблеми з медикаментами та харчовими продуктами.
Приблизно три тижні – до 14 березня – евакуації з міста не проводили через постійні обстріли з боку російських окупаційних військ. Пізніше з Маріуполя вдалося виїхати тисячам жителів власними автомобілями. Радник мера міста Петро Андрющенко повідомляв 17 березня, що протягом трьох днів Маріуполь покинуло орієнтовно 35 тис. маріупольців. Крім того, примусову "евакуацію" проводять росіяни – вони вивозять українців до РФ.
За офіційними даними, за час російської агресії у Маріуполі загинуло приблизно 2 тис. жителів. Але радник Андрющенко вважає, що це не остаточні дані, оскільки через постійні обстріли поки що неможливо зайнятися пошуком тіл загиблих. Він припускає, що у місті вже могло померти майже 20 тис. людей. Андрющенко також розповів, що орієнтовно 80% житлового фонду Маріуполя є непридатним для проживання.
Командир полку "Азов" Денис Прокопенко 21 березня повідомив, що у Маріуполі загинуло понад 3 тис. мирних жителів.
Влада Маріуполя вважає, що окупанти хочуть захопити місто, щоб "пробити коридор" з Ростовської області РФ до окупованого Криму.