У Чернігові розпочався суд над російським окупантом у справі про обстріл житлового будинку з танка

Під час допитів Куликов говорив, що їхав на навчання і не знає, навіщо вторгся в Україну
Скріншот: Ґрати / Telegram
У Деснянському райсуді Чернігова 24 червня почали слухати справу ще одного російського військового – танкіста Михайла Куликова, йому інкримінують обстріл житлового будинку на околиці міста. Про це повідомили Суспільне та "Ґрати".

24 лютого танковий батальйон Куликова вторгся у Чернігівську область із Білорусі, щоб захопити аеропорт та окупувати область.

26 лютого Куликов разом із командиром танкового батальйону Леонідом Щоткіним рухався вулицею Кільцевою у Чернігові в бік аеродрому. У повідомленні про підозру, опублікованому на сайті Офісу генпрокурора, йдеться про те, що Куликов дістав від Щоткіна наказ вистрілити по житловій багатоповерхівці й виконав його.

Снаряд зруйнував дві квартири на дев'ятому та 10-му поверхах, а також технічне приміщення. Людей у квартирах у цей момент не було.

Того самого дня, 26 лютого, українські військові знищили російський танк, а Щоткіна і Куликова взяли в полон. Третій член екіпажу, водій, загинув. Щоткіна потім обміняли.

Обох російських танкістів 24 травня повідомили про підозру у скоєнні дій, які порушують закони та звичаї війни. Санкція статті передбачає від восьми до 12 років ув'язнення.

24 червня у суді відбулося підготовче засідання, по суті справу почнуть слухати 30 червня.

На каналі українського блогера Володимира Золкіна в Telegram опубліковано відео допиту Куликова українськими військовими під час захоплення в полон. У ньому він каже, що поїхав на навчання, завданням яких було "прокататися вздовж [кордону] України", а на запитання, навіщо він в'їхав у країну, відповідає "не знаю".

На YouTube-каналі Золкіна 24 березня було також опубліковано інтерв'ю з Куликовим та запис його телефонної розмови з дружиною.

В інтерв'ю блогер, зокрема, запитав танкіста, як він уявляв "фашистів, нацистів, бендерівців", про яких говорять у Росії. "Ми собі навіть не уявляли тут побачити громадян, населення. Війна, як я це собі уявляв, – це військовослужбовці на військовослужбовців. Щоб тут було цивільне населення, щоб ось так – ми собі цього навіть не уявляли", – відповів він.

Водночас він наполягав, що російські військові в перші дні повномасштабного вторгнення не знали, що їдуть в Україну. "Нас повідомили 23-го [лютого] увечері. Отримали по три пайки на три доби, і нам сказали їх не розкривати, тому що ми їдемо вздовж кордону для демонстрації військової техніки", – сказав військовий. За його словами, він зрозумів, що опинився в Україні, вранці 24 лютого за назвами населених пунктів. "Подумав повернутися, але назад дороги вже наче й не було", – додав він.

Контекст:

Українська влада заявила, що добиватиметься притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини. Президент України Володимир Зеленський 12 квітня пообіцяв, що Україна "дістане кожного" воєнного злочинця з РФ.

Генпрокурорка України Ірина Венедіктова сказала 31 травня, що в Україні відкрили вже приблизно 15 тис. кримінальних проваджень про воєнні злочини, які скоїла російська армія.

Поліція розслідує загибель понад 12 тис. мирних українців за час повномасштабного вторгнення РФ, повідомив 13 червня голова Нацполіції України Ігор Клименко.

За інформацією прокурора МКС Каріма Хана станом на початок червня, зібрано тисячі доказів воєнних злочинів російської армії в Україні.