У Генштабі ЗСУ розповіли, чому Шойгу і Герасимова не відправляють у відставку, хоча багато російських офіцерів уже під слідством
У Росії приблизно 30–40% генералів та офіцерів, які брали участь у плануванні повномасштабного вторгнення в Україну, усунули від виконання своїх обов'язків і вони перебувають під слідством. Про це заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов розповів 11 серпня на брифінгу у медіацентрі "Україна", який транслювало в YouTube агентство "Укрінформ".
"Тривають репресивні заходи щодо вищого та старшого офіцерського складу збройних сил Росії через провали стратегічних планів на українському напрямку", – додав він.
За даними, що є у Генштабі, міністр оборони РФ Сергій Шойгу і начальник Генштабу РФ генерал Валерій Герасимов залишаються на посадах "виключно для запобігання дискредитації вищого військового керівництва".
Громов додав, що з урахуванням вибухів на аеродромах Саки у тимчасово окупованому Криму та Зябрівка (Білорусь) очікують на "нові кадрові рішення" щодо російського військового керівництва.
Наприкінці березня на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого, російські ЗМІ звернули увагу, що Шойгу зник із публічного простору. На той час він не з'являвся на публіці протягом двох тижнів.
Радник глави МВС України Антон Геращенко повідомив, що, за його даними, у 66-річного Шойгу стався інфаркт "після жорсткого закиду з боку Путіна за повний провал вторгнення в Україну".
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, коментуючи зникнення російського міністра, припустив, що у РФ з'ясовують, "хто зробив таку підставу", відправивши війська в Україну. Згодом Шойгу повернувся в публічний простір.
У середині травня радник глави Офісу президента України Олексій Арестович заявив, що, за його інформацією, Герасимов формально залишається на своїй посаді, але його фактично усунули від неї.
Британські видання повідомили, що західні розвідки не підтвердили цієї інформації. За їхніми даними, на той момент президент РФ Володимир Путін, як і раніше, тісно співпрацював із Герасимовим.
"Ми вважаємо, що Путін і Герасимов беруть участь в ухваленні тактичних рішень на рівні, на який ми зазвичай очікуємо від полковника або бригадного генерала", – сказало військове джерело.
Контекст:
24 лютого 2022 року Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу.
Росія розраховувала на бліцкриг, але така тактика провалилася. На початку квітня північні регіони України звільнили від російських окупантів.
Станом на 10 серпня російські війська захопили частину Херсонської, Миколаївської, Харківської, Запорізької, Донецької і Луганської областей. Окрім того, 2014 року РФ окупувала Кримський півострів.
Українські військові перейшли у контрнаступ на харківському напрямку і на півдні країни.
ЗСУ вже звільнили від російських окупантів 1060 населених пунктів, повідомив 6 серпня президент України Володимир Зеленський.