У лютому уникнути вторгнення можна було б, лише прийнявши умови ультиматуму РФ. Але тоді Буча була б по всій країні – Кучма
Таку думку в інтерв'ю "ВВС News Україна", яке вийшло 4 серпня, висловив другий президент України Леонід Кучма.
Політика запитали, чи була можливість уникнути вторгнення.
"Коли саме? Якщо в лютому, безпосередньо напередодні повномасштабної війни – думаю, уникнути її можна було б, лише пішовши на умови путінського ультиматуму. Тоді було б не вторгнення, а поступове підкорення нашої держави, її планова окупація. І Буча тоді була б у підсумку не лише у Бучі, а по всій країні, всюди, куди зайшов би російський окупант. Чи припустимо було б уникати вторгнення такою ціною?" – відповів Кучма.
Він додав, що відповідь на це запитання очевидна.
"Здається, [прем'єр-міністр Великобританії часів Другої світової війни Вінстон] Черчилль сказав після Мюнхена, що той, хто вибрав безчестя, щоб уникнути війни, отримає спочатку безчестя, а потім і війну. Краще, як на мене, не скажеш, – продовжив Кучма. – Унеможливити нашестя було б можна, якщо всі роки від початку російської повзучої агресії готуватися до відсічі. Розвивати і модернізувати наші Збройні сили – по-справжньому, повноцінно, всебічно".
За словами Кучми, він психологічно був готовий до вторгнення РФ, але сподівався, що "у того, хто віддав цей нелюдський наказ, таки лишалося щось людське".
"Стосовно агресивної природи путінської Росії в мене ілюзій теж не було ще із 2003 року, коли під час першої спроби московського зазіхання на український Крим я віддав наказ стріляти на ураження, якщо росіяни таки спробують вдертися на наш острів Тузла. І я розумів реальний рівень російської загрози, адже був непогано поінформований із різних джерел. Але, попри все це, російська навала стала для мене потрясінням", – додав він.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
Кучма був президентом України два строки поспіль, у 1994–2005 роках. Після початку російської агресії проти України 2014 року брав участь у переговорах тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі. Кучма був головою української делегації в Мінську з моменту заснування цього переговорного майданчика і до листопада 2018 року, а також у 2019–2020 роках.
У перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну Кучма звернувся до росіян. "Ваш президент [Володимир] Путін наказав вашій армії знищити український народ та Україну. Це відбувається просто зараз, у ці хвилини. Ваша армія стріляє по житлових будинках, школах, лікарнях, пологових будинках, дитячих садках. У кожного з вас є вибір – брати участь у геноциді чи зупинити його... Коли російський народ протверезіє і схаменеться, він зазнає пекучого сорому і ганьби за те, що 2022 року їхні батьки й діти лягли в українську землю, не захищаючи її, а намагаючись захопити – так, як це робили нацисти 1941 року", – сказав він 1 березня 2022 року.
10 березня експрезидент виступив з іще однією заявою щодо повномасштабного вторгнення РФ. "За все своє довге життя я ніколи не відчував стільки гордості, болю та гніву, як за ці дні, – заявив він, звертаючись до українців. – Я лишаюся вдома, в Україні, тому що всі ми на рідній землі, іншої немає. І боронити її ми будемо до самої перемоги всі разом. Без поділу на партійні колони, без особистих інтересів та старих чвар. Об’єднавшись навколо прапора, армії, президента. Україна – не Росія. І ніколи не стане Росією. Не дочекаються".