У Туреччині заявили, що готові допомогти в евакуації з Маріуполя морем
За словами міністра, турецька сторона у цьому питанні координує свої дії зі структурами Росії та України.
"Готовність Анкари підтримати процес евакуації було доведено до відома військового аташе РФ у Туреччині, запрошеного в наше оборонне відомство. Схожу ініціативу передали російським інстанціям і за лінією військового аташе Туреччини в Москві. Ми також координуємо свої зусилля з українськими інстанціями за лінією військового аташе в цій країні", – сказав Акар.
Він зазначив, що протягом останніх тижнів неодноразово спілкувався телефоном із міністрами оборони РФ та України Сергієм Шойгу й Олексієм Резніковим. Із Резніковим він також особисто зустрівся у Стамбулі.
Акар повідомив про активні контакти з РФ та Україною і щодо безпечного виходу турецьких суден з українських портів.
За словами міністра, наразі проблем для судноплавства через мінну загрозу в Чорному морі немає.
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за місто точаться із 24 лютого, коли почалося масштабне вторгнення російських військ в Україну. Російські війська не змогли взяти штурмом Маріуполь і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерійських гармат і реактивних систем залпового вогню житлові квартали. Влада Маріуполя вважає, що окупанти хочуть захопити місто, щоб "пробити коридор" із Ростовської області РФ до окупованого Криму.
Жителі оточеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла та зв'язку. У місті є проблеми з медикаментами та харчовими продуктами. Майже три тижні – до 14 березня – евакуації з міста не проводили через постійні обстріли з боку російських окупаційних військ, але потім у жителів з'явилася можливість покинути місто приватним транспортом через спеціальний коридор.
За інформацією Держстату України, до повномасштабного російського вторгнення у Маріуполі проживало приблизно 450 тис. осіб. У ньому залишається, за підрахунками мерії, орієнтовно 160 тис. осіб. За даними місцевої влади, у місті загинуло приблизно 5 тис. жителів, із них майже 210 – діти. Окрім того, багатьох людей викрали й депортували на окуповані території або в РФ росіяни.
Уночі 31 березня РФ за посередництва Міжнародного комітету Червоного Хреста підтвердила готовність відкрити гуманітарний коридор із Маріуполя, повідомила віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Україна відправила в Маріуполь транзитом через Бердянськ 45 автобусів для евакуації людей, але росіяни не пропустили їх.
Глава МЗС Греції Нікос Дендіас заявляв 22 березня про намір особисто супроводжувати гуманітарну допомогу в оточений Маріуполь. Президент Франції Еммануель Макрон 25 березня заявив, що Франція, Греція і Туреччина проведуть "виняткову гуманітарну операцію", щоб евакуювати жителів Маріуполя. Але під час останньої розмови, яка відбулася 29 березня, Макрон і президент Росії Володимир Путін не змогли домовитися про евакуацію жителів Маріуполя.