Україна готова до російського вторгнення – Зеленський
Він підкреслив, що про ймовірність повноцінного вторгнення Росії будь-якого дня Україна знає із 2014 року.
Український президент також зазначив, що Україна готова до цього: "Вони готові, але ми також готові, тому що ми перебуваємо на нашій землі й на нашій території".
Він також пояснив, навіщо приїхав на передову. За його словами, українським військовим необхідно відчувати політичну підтримку.
Контекст:
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".
1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. За даними Офісу президента, з початку цього року на Донбасі загинуло 26 українських військових.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських чиновників, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкидала спроби просування російських військ углиб території України.
За даними CIT, Росія 4 квітня перекидала військовослужбовців 76-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії, бійці якої відомі як "псковські десантники", зі Псковської області в окупований Сімферополь. У 2014 році ця дивізія брала участь у захопленні Криму та війні на сході України. Розслідувачі CIT підтвердили перекидання інших частин до українських кордонів, зокрема 74-ї гвардійської мотострілецької бригади з Кемеровської області у Воронезьку.
7 квітня група CIT виявили польовий табір під Воронежем. За інформацією розслідувачів, це новий табір, який ще формують, але він уже досить великий. Місцеві жителі кажуть, що це "поле завдовжки 3–4 км, повністю заставлене технікою". Розслідувачі зазначають, що табір розташовано за 170 км дорогою від кордону України, російські військові можуть зробити марш-кидок упродовж доби.
Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес припустив, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.