Україна може екстрадувати у Гаагу росіян, підозрюваних у воєнних злочинах – прокурор МКС
За його словами, ідеться про випадки, коли судовий процес не може відбутися в Україні з юридичних причин.
Той факт, що РФ відмовилася приєднатися до МКС, не завадить юрисдикції суду, додав Хан.
Прокурор не повідомив, коли Міжнародний кримінальний суд ухвалить перші вироки, зазначивши, що суд чекатиме, коли збере досить доказів.
Єврокомісар із питань юстиції Дідьє Рейндерс розповів, посилаючись на слова Хана, що перші справи мають бути на столі МКС, "напевно, до кінця року, і перші судові процеси можуть розпочати".
Контекст:
За даними Офісу генпрокурора, російські окупаційні війська скоїли із 24 лютого в Україні понад 40 тис. воєнних злочинів і злочинів агресії.
Вторгнення Росії в Україну та пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах: у Міжнародному суді ООН, Міжнародному кримінальному суді та Європейському суді з прав людини.
Зокрема, Міжнародний кримінальний суд займається воєнними злочинами, злочинами проти людяності та геноциду.
Щодо самого факту агресії, то, як пояснив колишній заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов, "там трохи складніше", МКС не може зайнятися розслідуванням цього злочину. Саме тому група експертів із різних країн запропонувала створити спеціальний трибунал за прикладом Нюрнберзького трибуналу (під час цього процесу, який відбувся після завершення Другої світової війни, до відповідальності було притягнуто керівництво нацистської Німеччини), щоб за акт агресії притягнути до відповідальності високопосадовців Білорусі та Росії.