"Україна не збиралася і не збирається нападати на Білорусь". Зеленський прокоментував слова Лукашенка про "пакт про ненапад"

Для України дуже важливо, щоб Білорусь не втратила своєї незалежності і не вступила в "ганебну війну", зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua
Україна "не збирається" нападати на Білорусь. Про це 24 січня у Києві на спільній пресконференції із президентом Фінляндії Саулі Нійністьо заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

Відеозапис заходу опубліковано у Facebook Офісу президента України.

24 січня Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, заявив, що Україна начебто пропонує цій країні укласти "пакт про ненапад".

"Ми не збиралися і не збираємося нападати на Білорусь. Це головний сигнал від всього українського народу – білоруському народу. Для нас дуже важливо, щоб Білорусь не втратила свою незалежність і не вступила, незважаючи ні на який вплив будь-кого, в цю абсолютно ганебну війну", – сказав Зеленський.

На його думку, більшість білорусів, включно з військовослужбовцями, "не хочуть нападати та іти силою та зі зброєю на українське суспільство", на відміну від російських окупантів.

"Що стосується російських військ, які можуть опинитися сьогодні на будь-якій території будь-якої держави: вони вважають, що у них такий "військовий шенген". Тому це все залежить, як мені здається, від поваги населення будь-якої держави до своєї держави, а також поваги керівництва тієї чи іншої держави, яка може допустити або не пускати військових озброєних людей на свою незалежну територію", – наголосив Зеленський.

За його словами, всім українським військовим "поставлено завдання готуватися до будь-яких викликів".

"Це непросто, тому ми потребуємо допомоги партнерів, бо територія у нас дуже велика. Тому маємо обмеження по кількісті амуніції, звісно, і тому маємо готуватися до будь-яких викликів. Я вважаю, що з цього напряму [з Білорусі] успіху у них не буде. Якщо навіть він [наступ] буде гіпотетично", – резюмував Зеленський.

Контекст:

Російські війська 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Білорусь практично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема, для здійснення  ракетних та авіаударів по Україні.

10 жовтня Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року, заявив, що домовився з президентом РФ Володимиром Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через начебто високий рівень загрози "на західних кордонах Союзної держави".

20 грудня стало відомо, що РФ почала переміщувати на південь Білорусі військову техніку, яку раніше привезли на полігони країни разом із мобілізованими росіянами. Також Росія продовжує регулярно завозити до Білорусі залізницею техніку та живу силу. Водночас, за даними Держприкордонслужби України, Росія поступово переміщує  свої війська, які пройшли бойову підготовку у Білорусі, на схід України.

16 січня 2023 року поблизу українського кордону розпочали спільні льотно-тактичні навчання військової авіації Білорусі та Росії, під їхнім приводом Росія посилила своє авіаційне угруповання в Білорусі, зазначали в Генштабі ЗСУ. Це підвищило загрозу завдання ракетно-авіаційних ударів із повітряного простору Білорусі.

Нинішня активність російських військ у Білорусі вказує на те, що їхній наступ на Україну на початку 2023 року малоймовірний. Восени ця загроза матиме серйозніший вигляд, заявив в оперативному аналізі станом на 19 січня американський Інститут вивчення війни (ISW).