Україна подала запит до Фінляндії на винищувачі Hornet – ЗМІ

Hornet, які є на озброєнні, Фінляндія планує оновити на американські F-35
Фото: ЕРА
Україна надіслала Фінляндії запит на тристороннє обговорення постачання винищувачів Hornet між Фінляндією, Україною і США. Про це 23 березня пише Helsingin Sanomat.

За даними видання, це наступний крок після того, як на переговорах із президентом України Володимиром Зеленським 10 березня прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін натякнула на можливість передання Києву винищувачів попереднього покоління.

Першу партію Hornet виведуть з експлуатації фінської армії не раніше, ніж за два-три роки, їх замінять нові винищувачі F-35, ідеться у статті. Президент республіки Саулі Нійністьо 22 березня заявив, що контактів з Україною щодо винищувачів не було.

Видання зазначає, що для передання знадобиться схвалення США, тому що Hornet виробила американська компанія.

У письмовій відповіді на запит Helsingin Sanomat прем'єр-міністерка прямо не підтвердила запиту України на тристороннє обговорення питання про винищувачі, але заявила, що Зеленський "порушував у різних контекстах необхідність дістати підтвердження ППО й постачання винищувачів до України".

"Я сказала президенту Зеленському, що ми можемо обговорити це питання, але жодних обіцянок не було. Я також повідомила, що Фінляндія ухвалила рішення про придбання нових винищувачів і що ми можемо обговорити використання списаної техніки разом із керівництвом держави, з огляду на наше геополітичне становище", – ідеться у відповіді Марін.

Марін 10 березня відвідала Київ і заявила, що питання передання Фінляндією Україні винищувачів можна обговорювати.

13 березня, коментуючи обговорення цього питання в політичних колах Фінляндії, вона сказала, що "Фінляндія не виробила жодної політики щодо цього питання, але я бачу, що в нас є можливість і потенціал для проведення такого обговорення".

Контекст:

Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу з початку повномасштабної війни, обговорення питання в публічній площині активізували протягом останніх місяців. 20 січня Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні винищувачі F-16 і далекобійні ракети. Глава МЗС Дмитро Кулеба 23 січня заявив, що питання передання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".

Виступаючи перед британським парламентом 8 лютого, Зеленський висловив сподівання на створення коаліції, яка надасть Україні бойові літаки. Британський прем'єр-міністр Ріші Сунак попросив главу міноборони Бена Воллеса з'ясувати, які винищувачі Великобританія може передати Україні.

Сунак також оголосив про плани навчання українських пілотів, що зрештою дасть їм змогу опанувати літаки, які відповідають стандартам НАТО.

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив 14 лютого за підсумками дев'ятого "Рамштайну", що він не має оголошень на тему передання Україні західних винищувачів.

16 березня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що протягом найближчих днів його країна передасть Україні чотири літаки МіГ-29 у повністю робочому стані. За його словами, Польща має понад 10 літаків МіГ, які вона отримала на початку 90-х від армії НДР. Інші літаки поки обслуговують і їх готують до передання.

17 березня уряд Словаччини схвалив надання Україні 13 винищувачів МіГ-29.