Україна попросила ОБСЄ перевірити інформацію про загибель дитини на Донбасі
Українська сторона Спільного центру з контролю і координації (СЦКК) просить спеціальну моніторингову місію ОБСЄ перевірити інформацію про вбиту дитину в селищі Олександрівське Донецької області. Про це йдеться в Telegram української делегації у тристоронній контактній групі (ТКГ) з урегулювання ситуації на Донбасі 6 квітня.
"Останнім часом в інформаційному просторі ОРДЛО і Російської Федерації активно поширюється інформація про загибель 2 квітня п'ятирічної дитини і жінки похилого віку у приватному домоволодінні в селищі Олександрівське нібито внаслідок детонації вибухового пристрою, скинутого безпілотником Збройних сил України [...] Російською стороною будь-яких доказів (фото/відеоматеріалів; фрагментів вибухового пристрою; точних координат, часу і місця події; персональної інформації про жертв, характеру отриманих поранень тощо) щодо причетності до події української сторони надано не було", – зазначили у ТКГ.
Українська сторона наголосила, що це селище розташоване далеко від лінії зіткнення сторін, що ставить під сумнів можливість використання на такій відстані безпілотників.
"Населений пункт Олександрівське знаходиться на тимчасово не підконтрольній уряду України території. Відстань зазначеного населеного пункту від лінії зіткнення сторін становить приблизно 15 км", – зазначено в повідомленні.
У ТКГ нагадали, що Збройні сили України суворо дотримуються режиму припинення вогню і заборони на використання будь-яких видів літальних апаратів.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного й усеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
Зокрема, 26 березня 2021 року поблизу селища Шуми Донецької області незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь по українських позиціях, унаслідок чого загинуло четверо військовослужбовців, зокрема підполковник Сергій Коваль, ще двоє дістали поранення. У день обстрілу штаб ООС повідомляв, що окупанти вели вогонь із мінометів, великокаліберних кулеметів і автоматичних станкових гранатометів.
1 квітня в Офісі президента повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів.
3 квітня бойовики звинуватили українських військових у застосуванні безпілотника, "спорядженого вибуховим пристроєм", унаслідок чого в селищі Олександрівське нібито загинула дитина 2016 року народження. Цей реліз, незважаючи на відсутність доказів, передрукувала низка російських ЗМІ, зокрема "Інтерфакс", "РИА Новости", Lenta.ru, РБК і "Коммерсантъ", а також українська "Страна".
StopFake і "Донбас.Реалії" (проєкт "Радіо Свобода") проаналізували повідомлення жителів у місцевих пабліках у соцмережах. StopFake зв'язалися з жителями Олександрівського та очевидцями інциденту. Вони розповіли, що дитина в тому населеному пункті дійсно загинула, але вона підірвалася на міні, яку знайшла у гаражі.
Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко повідомив, що фейки про вбитих дітей – невіддільна частина російських психологічних операцій проти України.