Україна попросила ОБСЄ звернути "найприскіплівішу" увагу на викрадення Росією українських дітей

Офіс омбудсмена України у грудні 2022 року верифікував перебування на території Росії понад 12 тис. українських дітей, із них орієнтовно 8,6 тис. вивезли примусово
Фото: EPA (ілюстративне)
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав ОБСЄ звернути увагу на викрадення російськими окупантами українських дітей.

Про це Кулеба заявив 16 січня в Києві на спільній пресконференції з главою МЗС Північної Македонії Буяром Османі, який у 2023 році обіймає посаду чинного голови ОБСЄ. Відеозапис заходу опубліковали у Facebook МЗС України.

"Ще одне питання, яке я порушив [під час переговорів], – я попросив діючого голову з огляду на пріоритети македонського головування, а також мандат ОБСЄ, звернути найприскіплівішу увагу на проблему викрадення українських дітей окупантом та їхнього примусового усиновлення, – сказав Кулеба. – Ми вважаємо, що інституції ОБСЄ можуть відіграти надзвичайно важливу роль у цьому питанні".

За словами глави МЗС України, голова ОБСЄ "дуже емоційно і позитивно відреагував на це питання".

Український омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив в інтерв'ю, опублікованому 15 січня, що під час переговорів у Туреччині з російською омбудсменкою Тетяною Москальковою досягли домовленостей про возз'єднання сімей із дітьми, яких розлучили під час російської агресії. Водночас російська сторона відмовилася передати список дітей з України, які не хочуть перебувати в РФ, додав Лубінець.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

У Росії 18 червня 2022 року заявляли, що вивезли на свою територію понад 1,9 млн українців, зокрема 300 тис. дітей. Віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук із посиланням на дані розвідки говорила, що відомо про приблизно 1,2 млн депортованих, із них майже 240 тис. – діти.

Верещук 20 вересня повідомила, що російські загарбники вивезли у РФ щонайменше 2,1 тис. українських дітей, позбавлених батьківського піклування.

У грудні Лубінець говорив, що офіс уповноваженого Верховної Ради України з прав людини верифікував перебування на території Росії понад 12 тис. українських дітей, із них орієнтовно 8,6 тис. вивезли примусово.