Лубінець: Росія відмовилася передати список дітей з України, які не хочуть перебувати у РФ
Український омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив "Укрінформу" в інтерв'ю, яке опублікували 15 січня, що під час переговорів у Туреччині з російською омбудсменкою Тетяною Москальковою досягнули домовленостей про возз'єднання сімей із дітьми, яких розлучили під час російської агресії.
"Ми погодили, що питання возз'єднання сімей має вирішуватися максимально швидко, і тут немає про що вести якісь перемовини. Тобто діти з однієї сторони, батьки або родина – з іншої, треба зробити так, щоб вони возз'єдналися", – сказав Лубінець.
За його словами, Москалькова запитувала, що буде, якщо родичі в Росії, а діти – в Україні, і він відповів, що "діє такий самий підхід".
"Якщо ми будемо бачити, що це прямі родичі й діти виявляють бажання возз'єднатися з ними, то і ми будемо розглядати цю можливість, щоб їм допомогти. Тому зараз звертаюся до рідних (батьків та інших родичів, якщо батьки загинули) тих дітей, які опинилися на території РФ: звертайтеся до нас, надайте інформацію, ми будемо сприяти поверненню", – пояснив Лубінець.
Український омбудсмен зазначив, що російська колега "сама сказала, що в них є діти, які не хочуть перебувати в Росії, але не мають контакту зі своїми рідними, і готові їх передати".
"Але вони не погодилися передати нам список цих дітей, щоб ми шукали родичів", – наголосив Лубінець.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
У Росії 18 червня 2022 року заявляли, що вивезли на свою територію понад 1,9 млн українців, зокрема 300 тис. дітей. Віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук із посиланням на дані розвідки говорила, що відомо про приблизно 1,2 млн депортованих, із них майже 240 тис. – діти.
Верещук 20 вересня повідомила, що російські загарбники вивезли у РФ щонайменше 2,1 тис. українських дітей, позбавлених батьківського піклування.
У грудні Лубінець говорив, що офіс уповноваженого Верховної Ради України з прав людини верифікував перебування на території Росії понад 12 тис. українських дітей, із них приблизно 8,6 тис. вивезли примусово.