Україна та Нідерланди проти Росії в ЄСПЛ. Суд у Страсбурзі заслухав позиції сторін та дістав відповіді на запитання

Міністр юстиції Денис Малюська представляв у ЄСПЛ сьогодні позицію України
Фото: ЕРА
26 січня у Страсбурзі (Франція) відбулося засідання Європейського суду з прав людини за позовами України та Нідерландів до Росії. Як повідомила пресслужба Мін'юсту України, це були усні слухання щодо прийнятності спільної міждержавної справи "Україна та Нідерланди проти Росії" за трьома заявами.

Нідерланди подали проти Росії позов через збиття в небі над Донбасом малайзійського Boeing, який летів рейсом MH17. Позов України у цій справі стосується подій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Сьогоднішні слухання відбувалися за кілька етапів, розповів міністр юстиції України Денис Малюська у відеокоментарі, опублікованому у Facebook. Спочатку судді заслухали позицію Росії, потім позиції України та Нідерландів. Таймінг кожного виступу 45 хвилин. Потім судді (їх дев'ять) поставили запитання сторонам, після чого ті відповідали.

Якщо до озвучування позицій сторони готувалися наперед, то на підготовку до відповідей на запитання їм дали по 30 хвилин, розповів Малюська. Через це частина відповідей на запитання була найяскравішою у процесі, зазначив він.

"Наш виступ був найкращим, безумовно. Але відповіді на запитання це те, що не готувалося заздалегідь і де була важливість якості кваліфікації юристів, які представляли країну в ЄСПЛ. Ми молодці. Найбільший молодець британський баррістер Бен Еммерсон, який представляє наші інтереси і виступав разом зі мною. Його відповіді були фантастичними", розповів міністр.

За словами Малюськи, Україна очікує, що проміжне рішення у цій справі ЄСПЛ ухвалить протягом одного-двох років, суд має визначитися, чи можна переходити до розгляду справи по суті.

"Але там також буде зафіксовано важливі моменти. Це буде дата, або хоча б місяць, отримання РФ контролю над Донбасом і територія контролю РФ на Донбасі. Це ключові, напевно що, аспекти, які дозволять багатьом українським громадянам і підприємствам ініціювати справи в ЄСПЛ або інвестиційних арбітражах про стягнення компенсацій за збитки, завдані Росією на території Донбасу", повідомив міністр після слухань.

Під час слухань він розповів, що РФ веде тривалу та послідовну агресію проти України з метою збити країну зі "шляху до західних цінностей і європейського вибору", його цитує пресслужба Мін'юсту.

"В умовах можливого вторгнення РФ на територію України поведінка Росії в цьому судовому процесі також виглядає загрозливо. Уряд Росії неодноразово намагався зірвати слухання щодо прийнятності у цій справі, які спочатку були призначені на 24 листопада 2021 року, домагаючись їх відкладення під приводом протиепідемічних заходів у зв’язку з COVID-19, запроваджених Росією, та подання до Європейського суду нашвидкуруч підготовленої заяви проти України і вимоги приєднати таку заяву до цього провадження. Коли жодна зі спроб не вдалася, за 16 днів до слухань, 8 листопада 2021 року, суддя від Російської Федерації заявив про відвід, що змусило Європейський суд відкласти слухання на 26 січня 2022 року", сказав Малюська, наголосивши, що засідання відбувалося в той час, коли Україна опинилася під загрозою вторгнення більше ніж 100-тисячної армії РФ.

Міністр говорив, що РФ встановила "ефективний контроль над територією Донбасу" у квітні 2014 року. Україна продемонструвала процес становлення такої території докладно на картах, ідеться в повідомленні Мін'юсту.

"На заперечення позиції РФ стосовно її непричетності до дій "сепаратистів" перехоплені розмови та заяви ватажків бойовиків доводять, що вони контролювалися Росією. Також докази свідчать, що з моменту початку Україною антитерористичної операції Росія надавала логістичну та військову підтримку сепаратистам", – цитує сайт позицію України у суді.

Російська Федерація має відповідати за систематичні та тривалі порушення прав людини на території Східної України, зокрема за збиття MH17, а ЄСПЛ має компетенцію розглядати цю справу, вважає українська сторона.

Представник РФ при ЄСПЛ Михайло Виноградов на слуханнях доводив, що всі скарги України та Нідерландів необхідно відхилити, пише "Коммерсантъ".

Він вважає, що переконливих доказів постачання зброї з Російської Федерації на Донбас немає, а до збиття малайзійського Boeing Росія не причетна. "Скарга [Нідерландів] базується на викривленні фактів, підроблених доказах і твердженнях, які не відповідають дійсності, а місцями є брехливими", заявив він.

Контекст:

2014 року, одразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти та докази, надані Україною.

Від початку російської агресії Україна подала дев'ять міждержавних заяв, частину з них об'єднали і станом на листопад 2021 року у провадженні ЄСПЛ було чотири міждержавні справи, "Україна та Нідерланди проти РФ" – одна з них.

У липні 2020 року ЄСПЛ зареєстрував позов Нідерландів проти Російської Федерації через авіакатастрофу малайзійського Boeing 777. Позови України та Нідерландів ЄСПЛ вирішив об'єднати наприкінці листопада 2020 року.