Україна та РФ розробили попередній мирний план із 15 пунктів, щоб припинити війну – ЗМІ
Зазначено, що угода, яку 14 березня делегації України та РФ уперше обговорили у повному обсязі, передбачає, зокрема, відмову України від членства в НАТО, а також обіцянку не розміщувати іноземні військові бази чи озброєння на території країни. Водночас Україна збереже свої збройні сили.
В обмін у Києві розраховують на захист із боку союзників, таких як США, Великобританія і Туреччина.
Financial Times підкреслює, що перешкодою для угоди може стати характер західних гарантій безпеки України (їхня прийнятність для Москви), а також статус українських територій, окупованих Росією 2014 року.
Указано, що, незважаючи на прогрес за умовами угоди, в Україні, як і раніше, скептично ставляться до того, що президент РФ Володимир Путін повністю прихильний до ідеї миру. У Києві побоюються, що Москва може виграти час для перегрупування своїх військ і подальшого відновлення наступу.
Угода між країнами передбачатиме, що "війська Російської Федерації у будь-якому разі покидають територію України", захоплену після початку вторгнення 24 лютого, а саме – південні райони вздовж Азовського та Чорного морів, а також територію на схід і північ від Києва, повідомив Financial Times радник керівника Офісу президента, член української делегації на переговорах Михайло Подоляк.
За його словами, результатом переговорів України з Росією мають стати такі гарантії безпеки, за яких сторони-підписанти не стоятимуть осторонь у разі нападу на Україну, як це відбувається сьогодні, а братимуть активну участь на боці України у конфлікті.
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков 16 березня заявив, що сторони обговорюють "австрійський або шведський варіант нейтральної держави" для України, і це нібито можна розглядати як компроміс, пише російське видання "Коммерсантъ".
Як зазначив глава МЗС Росії Сергій Лавров, на переговорах "є конкретні абсолютно формулювання", які, на його думку, "близькі до погодження", його цитує РБК.
Війна Росії проти України. Головне
Контекст:
З кінця лютого Україна та Росія проводять переговори про закінчення війни. Уже відбулося три очні раунди, зараз зустрічі делегацій проводять у відеоформаті. Наступний раунд заплановано на 16 березня. "Дуже важкий і в'язкий переговорний процес. Наявні принципові суперечності. Але простір для компромісу є", – заявив Подоляк.
Сторони публічно не коментують подробиць переговорів. За словами радника керівника Офісу президента України Олексія Арестовича, це вимога низки конвенцій, зокрема Віденської конвенції про право міжнародних договорів.