Українські слідчі перевіряють дані про 55 катівень, які влаштували російські окупанти – Офіс генпрокурора
За його словами, після деокупації територій виявляють безліч фактів жорстокого поводження з населенням і місць незаконного утримання й катування людей.
"На території Київської області на цей час правоохоронцями виявлено вісім системних катівень, через які пройшли десятки людей, і приблизно 30 із них були вбиті за результатами перебування в цих катівнях. На деокупованій території Харківської області на цей час підтверджено існування 21 катівні. На цей час уже допитано 112 потерпілих, які перебували в цих місцях", – наголосив представник Офісу генерального прокурора Денис Лисенко.
У Херсонській області підтвердили існування 11 катівень і восьми місць масового незаконного утримання громадян. Наразі вже встановлено 600 постраждалих, які перебували в цих місцях, сказав він. Більшість із них допитали й визнали потерпілими в процесуальному порядку.
Він зазначив, що зараз правоохоронці перевіряють інформацію про функціонування 55 місць незаконного утримання громадян і катівень на звільнених територіях. За даними правоохоронців, ще приблизно 60 таких місць зараз є на тимчасово окупованих територіях. Також досліджують обставини їхнього функціонування, однак є деякі особливості, сказав Лисенко.
Контекст:
24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим і окупувала частину Донецької й Луганської областей.
Спочатку, за даними СБУ, президент РФ Володимир Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
У квітні росіян вигнали з північних областей, у вересні деокупували майже всю Харківську область, у листопаді сили оборони України звільнили частини Херсонської області разом з обласним центром, а також Миколаївської області.
Після звільнення на територіях, що побували в окупації, виявили місця масових поховань убитих окупантами людей, а також катівні й місця незаконного утримання місцевих жителів. Міжнародна група юристів Mobile Justice Team заявила 2 березня, що катівні на захоплених територіях України були частиною масштабного плану Росії.