Українських патріотів сильно катували в підвалах та в'язницях ОРДЛО. Катували так, що уяві цього не збагнути – Бурба
"Я коли читаю Мінські угоди, у мене виникають питання. Амністія... Хто чинив, не чинив [злочини]... Хто буде тим суддею, який визначить тяжкість злочинів? Як зрозуміти? Ти стояв на КПП у в'язниці "Ізоляція" або був тим наглядачем, який катував наших співробітників? Якщо ти був у складі в'язниці, одержував таку саму зарплату. Важке питання. Але всі дані є. Усі дані майже на всіх. Усі дані є, аналізують у нас, у Службі безпеки. Вони мають не боятися, але розуміти це", – сказав Бурба.
У відповідь на уточнювальне запитання він підтвердив, що задокументовано всіх.
"[Наших патріотів] сильно катували [у підвалах і в'язницях ОРДЛО]. Катували так, що навіть уяві не збагнути. Деякі не витримували, божеволіли. Деякі наклали на себе руки, а деяких катували – і вони здавалися, почали працювати на них, грати з нами в подвійну гру", – продовжив Бурба.
Інтерв'ю з Бурбою вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00
Контекст:
У 2014 році, одразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
"Ізоляція" – незаконна в'язниця окупантів на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів у Донецьку. Із 2010 року там працював однойменний артфонд, але в червні 2014-го його захопили бойовики, зруйнувавши твори мистецтва, зазначало "Радіо Свобода". Люди, яких утримували в "Ізоляції", повідомляли про тортури, убивства й сексуальне насильство у в'язниці. Серед в'язнів цієї в'язниці були український журналіст Станіслав Асєєв та професор Ігор Козловський.
9 листопада 2021 року міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський повідомив, що поліцейські встановили 45 злочинців, які катували українських полонених в "Ізоляції". Виконувач обов'язків начальника Головного управління Нацполіції в Донецькій області Артем Кисько розповів, що встановлено особи 166 людей, яких утримували в "Ізоляції", серед них двоє журналістів, співробітники прикордонної служби, міграційної служби, СБУ, а також Збройних сил України.
Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 людей, українська влада передала їм 14.
У березні 2021 року у СБУ повідомляли, що 268 осіб вважають незаконно позбавленими волі на не підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей. У списку на найближчий обмін перебуває 90 осіб, це військовослужбовці та співробітники спецслужб України, які потрапили в полон під час виконання бойових завдань, розповідали в Офісі президента.
У грудні представник Донецької області в українській делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі журналіст Сергій Гармаш розповідав, що окупанти блокують обмін. За словами уповноваженої Верховної Ради Людмили Денісової, переговори щодо обміну утримуваними особами практично заморожено через позицію РФ.