Українців попередили про розсилання спаму з вірусами "від імені" СБУ та Генштабу
Служба безпеки України та Генеральний штаб Збройних сил України спростували причетність до розсилання спаму, який містить посилання на віруси, фішингові програми та інший шкідливий софт. Обидва відомства закликали українців до пильності. Про це 21 жовтня у Telegram повідомила пресслужба СБУ, аналогічне попередження розміщено у Facebook на сторінці Генштабу ЗСУ.
"Останнім часом на електронні скриньки та в месенджери почали надходити листи нібито від пресслужби Генштабу ЗСУ", – ідеться у повідомленні.
Зазначають, що спам-розсилання відбувається з адрес, які не мають жодного стосунку до ЗСУ, зате містять шкідливі файли (віруси, "трояни" тощо).
"Просимо бути уважними та, щоб не допустити зараження комп'ютера (смартфона тощо), уважно читати електронну адресу відправника листа й перевіряти її достовірність", – підкреслили у Генштабі ЗСУ.
Зі свого боку, у СБУ закликають не завантажувати програми за посиланнями в листах і не активувати їх. У спецслужбі зазначили, що у фішингових повідомленнях невідомі від імені ситуаційного центру департаменту кібербезпеки СБУ повідомляють про "розробку спеціалізованих програм для посилення кіберзахисту та знищення вірусів" і пропонують завантажити їх нібито з офіційного сайта СБУ.
"Повідомляємо, що ситуаційний центр департаменту кібербезпеки СБУ не здійснював жодних розсилок щодо будь-якого програмного забезпечення! Оіційний домен сайта СБУ – ssu.gov.ua. Зловмисники пропонують завантажити програми з іншого сайта", – попередили у спецслужбі.
У разі отримання таких листів не рекомендують переходити за посиланнями та завантажувати будь-які програми. Якщо це сталося, у СБУ радять користувачеві перевстановити операційну систему. Також про випадки завантаження шкідливого ПЗ рекомендують повідомити СБУ за телефоном: 0 800 501 482 та на електронну пошту: callcenter@ssu.gov.ua.
Контекст:
З початку повномасштабного вторгнення РФ Служба безпеки України нейтралізує кібератаки на ресурси органів державної влади та військового управління України.
На початку травня в Держспецзв'язку припустили, що російські кібернаступальні операції в Україні, ймовірно, сягнули свого максимуму, але і після цього кібератаки на українські сайти тривали. Зокрема, 16 серпня атаки зазнав офіційний сайт "Енергоатому".
Зі свого боку, українська ІТ-армія регулярно здійснює атаки на ресурси країни-агресора РФ. 1 серпня Мінцифри повідомляло, що українська ІТ-армія з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну атакувала понад 6 тис. російських онлайн-ресурсів.
За два тижні серпня українська ІТ-армія заблокувала понад 600 російських онлайн-ресурсів, а потім упродовж двох тижнів вересня (12–25 вересня) – ще понад 4 тис.