Уряд веде переговори з Євросоюзом для тимчасового виведення України з-під дії екологічного мита СВАМ – Гринчук

Гринчук звернула увагу, що в самому ЄС тривають дискусії щодо дії мита СВАМ
Фото: Svitlana Grynchuk / Facebook

Уряд України розглядає всі ймовірні варіанти взаємодії з Євросоюзом, щоб мінімізувати вплив екологічного мита CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) на українських виробників, зокрема – питання тимчасового виключення українського експорту із цього механізму через інструмент форс-мажору. Про це повідомила міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна"

Гринчук зазначила, що, наприклад, електроенергетику взагалі можуть виключити з-під дії CBAM у разі відновлення експорту електроенергії, бо вже відбулася інтеграція в ENTSO-E. Також міністерка звернула увагу, що в самому ЄС тривають дискусії щодо дії цього мита.

"Але й у ЄС тривають дискусії щодо покриття секторів, де буде запроваджено CBAM, і кого він зачепить найбільше. Навіть тут можна очікувати змін з огляду на новий склад Єврокомісії", – наголосила Гринчук.

Контекст:

Згідно з дослідженням GMK Center, українські експортери продукції у країни ЄС у межах стратегії Green Deal і, зокрема, CBAM зазнають значних витрат. Якщо в перший рік повного введення CBAM Україна втратить $202 млн експорту, то 2030 року цей показник зросте до $1,440 млрд на рік, найбільше постраждає ГМК. Через CBAM Україна може після 2030 року припинити експорт такої продукції, як цемент, добрива, чавун, квадратна заготівля, сортовий прокат, констатують у дослідженні.

Заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка, відповідальний за переговори з Євросоюзом щодо цих питань, сказав, що уряд уже розпочав переговори про виключення України з-під дії СВАМ.