В ISW пояснили мету розмов Кремля про застосування ядерної зброї

Путін заявив про подальший розвиток стратегічних ядерних сил РФ
Фото: kremlin.ru
Російська ядерна риторика, найімовірніше, є спробою заспокоїти вітчизняну аудиторію і залякати західну, а не показником підготовки до застосування ядерної зброї. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) за 21 грудня.

Президент Росії Володимир Путін та міністр оборони Росії Сергій Шойгу і далі говорили про підвищену ядерну готовність, щоб заспокоїти внутрішню націоналістичну аудиторію та залякати західну аудиторію, не оголошуючи про якісь фундаментальні зміни в ядерній політиці чи можливостях Росії, ідеться у звіті.

Путін і Шойгу заявили, що сучасна зброя становить 91,3% стратегічного ядерного арсеналу Росії, що російські війська використовують гіперзвукові боєголовки "Авангард", а також незабаром візьмуть на озброєння міжконтинентальні балістичні ракети "Сармат". Путін говорить про те, що Росія і далі розвиватиме ядерну тріаду.

Такі описи вкрай малоймовірно ілюструють зростання готовності Росії застосувати ядерну зброю, вважають аналітики ISW. Кремль регулярно використовує ядерну риторику, щоб продемонструвати силу вкрай правій російській спільноті, яка звинувачує міноборони РФ у нездатності вжити агресивних кроків для підтримки війни в Україні, вимагати від Заходу скоротити допомогу Україні й вести переговори на російських умовах.

Раніше ISW повідомляв про інциденти, у яких російські офіційні особи посилалися на ядерну зброю, щоб вплинути на західну і внутрішню аудиторію, та оцінював, що російські офіційні особи не мають наміру фактично використовувати ядерну зброю на полі бою.

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Путін заявив 21 вересня про готовність застосувати ядерну зброю за загрози територіальній цілісності Росії.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News зазначив, що США попередили РФ про можливі "жахливі наслідки" в разі застосування країною-агресором ядерної зброї. За даними The Washington Post, між адміністрацією президента США Джо Байдена і владою Росії триває листування, у якому російську сторону попередили про наслідки в разі застосування ядерної зброї у війні проти України.

27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливе застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

За інформацією The New York Times, високопосадовці обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію поширювали всередині уряду США у жовтні. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил.

У спецвипуску шоу Netflix "Мого наступного гостя не треба представляти" президент України Володимир Зеленський сказав, що Путін навряд чи наважиться застосувати ядерну зброю, бо боїться за своє життя.