Убивають батьків, розлучають сім'ї, вивозять "на відпочинок". Дитяча омбудсменка України назвала п'ять сценаріїв викрадення дітей росіянами
"Ми можемо сміливо сказати, що зараз ця жахлива війна порушує абсолютно всі права українських дітей. Не залишилося жодного права, якого не було порушено", – сказала вона.
За словами Герасимчук, у РФ "є чітко спланована політика щодо українських дітей – дії не хаотичні".
Омбудсменка зазначила, що міжнародне гуманітарне право кваліфікує масову депортацію і примусове переміщення дітей як воєнний злочин.
Вона наголосила, що разом із масою інших злочинів, скоєних окупантами – вбивствами і пораненнями дітей, зміною громадянства, передаваннями на всиновлення громадянам РФ, примусом до вивчення російської мови і культури та забороною на все українське, – ідеться про злочин геноциду проти України через українських дітей.
Герасимчук розповіла, що завдяки 307 випадкам, коли вдалося повернути депортованих українських дітей, проаналізували дії окупантів. За цими даними, у росіян є щонайменше п'ять сценаріїв викрадення дітей.
"Перший – коли вони спочатку вбивають батьків, а потім викрадають дитину... Другий – коли росіяни розлучають дітей із батьками під час так званої фільтрації… Третій – коли забирають дітей прямо з родин, іноді позбавляють батьківських прав "незручних батьків". Четвертий сценарій – це вивезення дітей із закладів інституційного нагляду – спочатку не дають українській стороні забрати цих дітей, не погоджують гуманітарні коридори... П'ятий сценарій, напевно, наймасовіший – коли створюють абсолютно неприйнятні для життя дітей на окупованій території умови і пропонують батькам віддати дітей на оздоровлення або відпочинок у дитячих таборах у РФ", – розповіла Герасимчук.
Наразі мета України – негайно припинити примусове переміщення і депортацію, якнайшвидше знайти дітей на території, до якої українська влада не має доступу, і повернути дітей, возз'єднавши їх із біологічними сім'ями на користь дітей і згідно з міжнародним правом, підсумувала омбудсменка.
Контекст:
У Росії 18 червня 2022 року заявляли, що вивезли на свою територію понад 1,9 млн українців, зокрема 300 тис. дітей. Віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук із посиланням на дані розвідки говорила, що відомо про приблизно 1,2 млн депортованих, із них майже 240 тис. – діти.
7 вересня США звинуватили Росію в насильницькій депортації до 1,6 млн українців і проведенні так званих фільтрацій, які передбачають інвазивну перевірку безпеки, допити, розділення сімей і затримання. За даними США, лише в липні в Росію вивезли 1,8 тис. українських дітей.
15 вересня США ввели санкції проти дитячої омбудсменки РФ Марії Львової-Бєлової. За даними мінфіну США, вона безпосередньо керувала зусиллями Росії щодо депортації тисяч українських дітей до Росії й усиновлення українських дітей російськими сім'ями.
Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини може підтвердити вивезення у РФ понад 14 тис. українських дітей, повідомив Лубінець 27 січня 2023 року. У коментарі, опублікованому 17 лютого, він заявив, що в РФ може бути до 150 тис. незаконно вивезених українських дітей.
14 лютого факультет охорони здоров'я Єльського університету (США) в межах проєкту Conflict Observatory опублікував результати дослідження, згідно з яким у Росії і в анексованому Криму є мережа зі щонайменше 43 закладів, у яких діти з України зазнають російського ідеологічного оброблення.