"Ви запросили смерть в Україну". Венедіктова повідомила про підозру Баскова, суд в Україні дозволив затримати артиста

Басков виступив на підтримку війни РФ проти України
Фото: EPA
Суд в Україні дозволив затримати російського артиста Миколу Баскова, який підтримав війну проти України. Про це 7 березня у Facebook повідомила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.

"Своїми діями ви пропагували, виправдовували війну, запросили смерть в Україну, і цей факт ми проігнорувати права не маємо. Адже ви добре розумієте (думаю, краще за нас в Україні), що ваш заклик, поширений у соціальних мережах, – це мільйони "інфікованих" вашою "думкою" громадян РФ. Частина з них прийшла до нашої оселі з метою покінчити з нами, інші втратили своїх дітей, а хтось вам просто повірив і вирішив у руки взяти зброю", – написала генпрокурорка.

Басков 25 лютого в Instagram виступив на підтримку війни, яку країна-агресор РФ за наказом президента Росії Володимира Путіна розв'язала в Україні.

У своїй публікації Басков процитував заяви Путіна "про початок спеціальної воєнної операції", після якої російські війська обстріляли українські міста, здійснивши вторгнення до суверенної держави.

Зокрема, Басков заявив, що вважає війну Росії в Україні "миротворчою операцією й запобіганням нападу на Росію".

"Від цього дня ваш процесуальний статус на території України – підозрюваний, – звернулася до російського артиста Венедіктова. – Іншими словами, українські прокурори вважають, що ви скоїли злочин, покарання за який передбачає позбавлення волі. Ба більше, український суд, вивчивши позицію слідства та прокуратури, дійшов висновку щодо можливості задоволення клопотання про ваш арешт. Для вас це у практичній площині означає, що в найближчому майбутньому вас затримають правоохоронні органи тієї країни, кордон якої ви перетнете".

Генпрокурорка гарантувала Баскову "чесний і справедливий" суд в Україні.

"Не можу не скористатися вашими ж словами з пісні, яку заспівали саме ви: "Ти мене поклич, і я тебе почую, твої болі, твої радощі відчую. Повертатися до тебе буду знову, бо в житті моєму ти не випадкова, Україно". Якщо все саме так, то Україна вас кличе. Якщо ви хочете відчути всі радощі та біль України, ми вас запрошуємо", – резюмувала Венедіктова.

Офіс генерального прокурора України також має намір оголосити до міжнародного розшуку російську телеведучу Тіну Канделакі за підтримку вторгнення РФ в Україну. Крім того, суд в Україні дозволив затримати російського виконавця Олега Газманова та режисера Микиту Михалкова.

Контекст:

Уранці 24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" і "Ураган", завдає авіаударів.

Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. Українська влада повідомляла, що станом на 28 лютого загинуло 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (більше нових даних влада не публікувала). Відомо, що серед загиблих в Україні – 38 дітей. Про втрати серед українських військовослужбовців президент України востаннє говорив 25 лютого – протягом першого дня війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.

За даними Генштабу ЗСУ, втрати російських окупантів станом на 7 березня становили понад 11 тис. осіб убитими, пораненими й полоненими, а також 290 танків, 999 ББМ, 117 артилерійських систем, 50 РСЗВ, 23 одиниці засобів ППО, 46 літаків, 68 вертольотів, 454 автомобілі, три кораблі/катери, 60 цистерн із паливом та сім оперативно-тактичних безпілотників.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну, а 3 березня повідомив про початок розслідування. 7 березня в суді ООН у Гаазі розпочалися слухання за позовом України до Росії про геноцид.

Через вторгнення РФ в Україну західні країни запровадили проти Росії санкції, зокрема персональні проти Путіна. Після введення санкцій у Росії оновилися історичні максимуми падіння курсу рубля щодо євро та долара. Санкційні заходи призвели до обвалу економіки країни-агресора. Санкції мають намір розширювати й надалі.