Обраний президент Чехії: Україна заслуговує на те, щоб її розглядали як нового члена НАТО після війни
"Коли ми розглядаємо питання прийняття нових членів, є кілька основних принципів. По-перше, спільні цінності, довгострокові інтереси, технічна сумісність і, очевидно, політична воля з усіх сторін. Із точки зору технічної сумісності Україна виконала домашнє завдання. Із точки зору цінностей і довгострокових стратегічних інтересів, знову ж таки, ми маємо повну сумісність", – заявив він.
За словами Павела, залишається лише умова відсутності тривалого конфлікту або територіального спору.
"Із точки зору міжнародного права, щойно Україна стане членом НАТО, перебуваючи все ще у конфлікті, Альянс стане стороною цього конфлікту. Можна лише уявити, наскільки масштабним буде тоді конфлікт між НАТО й Росією, швидше за все, навіть із застосуванням ядерної зброї. Тож нам треба дочекатися закінчення війни та відновлення суверенітету України", – сказав політик.
Павел зазначив, що потім виникне питання членства України в НАТО.
"І на цьому етапі я б підтримав його, оскільки вважаю, що Україна заслуговує на те, щоб її розглядали як нового члена НАТО – за дотримання стандартів, за захист цінностей, які важать для всіх нас. А ще українські військові будуть, мабуть, найдосвідченішими з усіх і були б великою перевагою для країн НАТО. Отже, є всі причини, чому ми повинні розглядати членство України в НАТО відразу після війни", – заявив обраний президент Чехії
За його словами, розширення НАТО завдяки Україні посилило б безпеку і стабільність у Європі.
"Ми повинні зробити такий крок, коли для цього будуть умови", – додав політик.
Контекст:
Протягом останніх років Україна прагнула членства в ЄС і НАТО, курс на вступ до цих організацій зафіксовано в її Конституції.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Однак плану дій щодо членства Україні не надали.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова.
30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.