Віктор Єрофєєв: У Путіна гопницька філософія. Це цвинтар дитячих образ і переживань
Батько Єрофєєва – радянський дипломат Володимир Єрофєєв – був помічником В'ячеслава Молотова й особистим перекладачем Сталіна.
"Ви мені розповідали в інтерв'ю, яке ми багато років тому робили, що батько був дуже тонкою людиною, котра дуже добре розуміла суть радянської системи. Він же вам багато розповідав про систему, про вождів... Як ви вважаєте, щось змінилося відтоді? Якщо провести паралелі між Сталіним і Путіним?" – запитав журналіст.
"Я думаю, добре, що батько не дожив до 24 лютого. Тому що його просто розірвало б на частини. Він уже багато років був людиною демократичних поглядів. Він завжди був дуже тонкою людиною. Просто в якийсь юнацький момент він вважав, що ця комуністична утопія, попри всі жахливості, може просунути людей у бік, я б сказав, метафізичної однозначності, на добро. Але цього, як ми знаємо з вами, не вийшло. І тут дуже велика різниця між Сталіним і Путіним. Бо цього разу утопії не існує", – відповів Єрофєєв.
На його думку, у Путіна ідеологія "з великими дірками", які "складно зашивати".
"Вона дуже дірява. І, по суті, мінлива у зв'язку із цими етапами воєнних дій. Тому, загалом, тут більше тріумфує дворова філософія гопницького розмаху. У Сталіна все-таки було семінарське виховання. Як-не-як, він вибудовував нову... Він був Мічуріним у політиці... Тут зайві гілки відстригати, щось виростити... Він тата якраз любив і вважав, що така гілка має розмножуватися і плодити нові фрукти-овочі. А тут загалом нічого немає в цьому плані. Тут гопницька філософія, яка говорить скривдженим… Тут цвинтар дитячих образ, цвинтар дитячих переживань. І з іншого боку, треба сказати, досить відчайдушна, мужня позиція. Якщо ти дістаєш фінку, то ти знаєш, що й інший дістане фінку", – продовжив письменник.
За його словами, Путін не відмовиться від своїх цілей у війні.
"Захід дуже помиляється, коли вважає, що можна дати слабину. Тут буде метафізика до кінця, включно з бомбою, включно з усім, що завгодно. Ні для кого помилування не буде. Тому що, як не дивно, гопництво перетворилося на нове божество. Власне, про це я написав книжку на продовження "Доброго Сталіна" – "Великий гопник". Звісно, дивно, як на цій рівнині виросли такі бур'яни. І їх, загалом, мільйони. І вони, певна річ, дають підтримку головній людині", – сказав він.
Віктор Єрофєєв: Російська література багато в чому винна – вона дуже підняла маленьку людину. Читайте повний текст інтерв'ю