Вимогу до Росії повернути Україні контроль над Запорізькою АЕС підтримали 43 країни та влада Євросоюзу
Із європейських країн заяву підписали: Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Чорногорія, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Молдова, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Туреччина та Великобританія.
"Закликаємо РФ негайно вивести свої збройні сили та весь інший неуповноважений персонал із Запорізької АЕС, її найближчих околиць і всієї України, щоб оператор та українська влада могли відновити свої суверенні обов'язки в межах міжнародно визнаних кордонів України і законний операційний персонал зміг виконувати свої обов'язки без стороннього втручання, погроз чи неприйнятно важких умов праці", – ідеться в документі.
Підписанти зазначають, що виведення окупантів дасть змогу МАГАТЕ проводити перевірку ЗАЕС "у безпечних та надійних умовах і своєчасно".
"Ми повністю підтримуємо роботу МАГАТЕ та його генерального директора з надання допомоги Україні в галузі ядерної безпеки, фізичної безпеки та здійснення гарантій під час агресивної війни Росії проти України, що триває", – зазначено в заяві.
У ній також наголошують, що "вторгнення Росії та її присутність на ядерних об'єктах України значно підвищують ризик ядерних інцидентів і аварій".
"Ми рішуче засуджуємо використання Росією дезінформації для виправдання своїх незаконних дій в Україні. Міжнародна спільнота покладає на Росію відповідальність за її агресію, і Росія має повністю відповідати за свої незаконні дії в Україні", – заявили підписанти.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, з яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії.
У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, з яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси у машинному залі енергоблока ЗАЕС.
Після того, як 5 серпня окупанти двічі за день обстріляли Запорізьку АЕС – спочатку з артилерії, а потім із РСЗВ, як повідомили в "Енергоатомі", – на станції від’єднали від енергосистеми та перевели в резерв 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.
Увечері 6 серпня окупанти обстріляли майданчик ЗАЕС поряд зі сховищем відпрацьованого ядерного палива, поранено одну людину, повідомили в "Енергоатомі".
8 серпня "Енергоатом" попередив, що на Запорізькій АЕС є ризик витоку водню та розпорошення радіоактивних речовин.
9 серпня в "Енергоатомі" заявили, що РФ розпочала під’єднання Запорізької АЕС до російської енергосистеми.
11 серпня росіяни вкотре обстріляли станцію.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав керівництво МАГАТЕ та ООН якнайшвидше скерувати міжнародну місію на захоплену АЕС.
11 серпня питання Запорізької АЕС обговорювали на засіданні Ради Безпеки ООН.