Виводити кораблі з українським зерном через мінні поля будуть ЗСУ, назад їх має намір оглядати Туреччина, щоб не допустити постачання зброї – ЗМІ

Росія обіцяє не нападати на кораблі із зерном
Фото: ЕРА
Напередодні підписання договору України та Росії про розблокування морського експорту українського зерна, анонсованого на 22 липня, ЗМІ публікують можливі умови, які міститиме документ.  

За даними Reuters, договір передбачає три основні пункти:  

  • Збройні сили України супроводжуватимуть судна із зерном у міжнародні води через мінні поля;
  • Росія зобов'язується не атакувати судна;
  • Туреччина разом із силами ООН оглядатиме кораблі, які прямуватимуть по вантаж в українські порти, щоб не допустити на них ввезення зброї (на цій умові наполягає РФ).

Наявність цих умов також підтверджує ВВС.

The New York Times, посилаючись на свої джерела, пише, що Україна буде змушена розмінувати частину акваторії Чорного моря, щоб судна могли пройти у міжнародні води.  

Делегації двох країн мають підписати договір у Стамбулі приблизно о 16.30 за Києвом. Як повідомляє турецька служба ВВС, церемонія відбудеться у палаці президента Реджепа Ердогана, він і генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш також візьмуть у ній участь.

Контекст:

Проведення перемовин у Туреччині щодо відновлення експорту українських зернових під егідою ООН підтвердили у МЗС України. "Українська делегація підтримає лише ті рішення, які гарантують безпеку південних регіонів України, сильні позиції ЗСУ в Чорному морі та безпечний експорт української сільськогосподарської продукції на світові ринки", – написав у Facebook речник зовнішньополітичного відомства України Олег Ніколенко.

Глава Української держави Володимир Зеленський 21 липня у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook, анонсував підписання договору. "Завтра чекаємо ще й новин для нашої держави з Туреччини – щодо розблокування наших портів", – сказав президент.

У травні Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт. Від експорту продовольства з України залежить життя приблизно 400 млн людей у різних країнах.